Wszędzie znajdujesz swoje włosy? Czas porządnie wzmocnić je od środka
To normalnie, że codziennie tracimy od 50 do 100 pojedynczych włosów. Chociaż liczba ta może przerazić, specjaliści nawet 150 uznaliby jeszcze w granicach normy. Na szczęście na naszych głowach jest 80-150 tysięcy włosów, a nowe stale zastępują te, które już wypadły.
Niestety bywają sytuacje, w których włosy wypadają w większej ilości lub zaburzony zostaje cykl wzrostu włosa, przez co nowe pojawiają się z opóźnieniem, bądź wcale. Ciężko jest policzyć ilość włosów wypadających w danym dniu. Jeśli po umyciu włosów zauważysz dużą ilość włosów w odpływie lub kępki włosów na szczotce, powinnaś zwrócić na to uwagę. W niektórych przypadkach mogą wystąpić nawet przerzedzenia, a taki stan raczej nie umknie żadnej kobiecie.
Dlaczego włosy wypadają?
Chociaż łysienie może być genetyczne czy też być objawem choroby, najczęściej podłoże dolegliwości jest inne. Poważne choroby, operacje lub traumatyczne wydarzenia mogą powodować wypadanie włosów. Jednak zwykle zaczną odrastać bez leczenia.
Zmiany hormonalne, towarzyszące m.in. ciąży czy menopauzie, mogą powodować tymczasowe wypadanie włosów. Wiele kobiet w czasie ciąży obserwuje u siebie szybszy wzrost włosów, zagęszczenie fryzury, natomiast po porodzie zgłaszają nadmierne wypadanie włosów. Przerzedzenie fryzury może wystąpić również w przebiegu niektórych chorób, np. choroby tarczycy, łysienia plackowatego, infekcji skóry głowy. Warto też wiedzieć, że wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym niektórych leków, dlatego zawsze zaleca się przeczytanie ulotki przez rozpoczęciem kuracji, by być świadomym ewentualnych objawów i dolegliwości.
Nie bez znaczenia dla kondycji skóry, włosów i paznokci jest twoja dieta. Częstym skutkiem ubocznym ekstremalnej diety odchudzającej jest właśnie wypadanie włosów. Jednak źle zbilansowana dieta, pozbawiona białka, żelaza i innych składników odżywczych może również prowadzić do przerzedzenia włosów. Mówiąc o diecie, można wskazać także inne czynniki stylu życia, które mogą sprzyjać wypadaniu włosów, jak choćby nadmierny stres. To, jak się czeszemy (np. ścisłe kucyki, nadmierne czesani i pielęgnacja) również.
Przerzedzenie włosów następuje stopniowo, co oznacza, że masz czas na wskazanie przyczyn i działanie.
Co możesz zrobić, by cieszyć się bujną czupryną?
W dzisiejszym zabieganym, stresującym życiu niewiele trzeba, by fryzura zaczęła się przerzedzać. Nerwy, problemy ze snem, jedzenie w biegu – wszystkie te elementy wpływają na ogólną kondycję organizmu. Jeśli ta jest kiepska, włosy również nie będą mogły rosnąć prawidłowo. Nie bez powodu więc kobiety pierwsze kroki kierują w stronę apteki, w poszukiwaniu skutecznych suplementów diety, które działają na włosy, ale także skórę i paznokcie.
Aby jednak nie żałować swojego wyboru, trzeba wiedzieć, co w takim preparacie powinno się znaleźć. Niezbędne składniki odżywcze i budulcowe możemy podzielić na trzy kategorie: budulcowe, odżywcze i ułatwiające zakotwiczenie się włosa i podział komórek.
6 składników skutecznego suplementu, wzmacniającego włosy:
- L-cysteina i L-metionina uczestniczą w budowie struktur keratynowych włosa.
- Miedź uczestniczy w produkcji barwnika skóry i głowy.
- Cynk bierze udział w procesie biosyntezy białka.
- Selen chroni białka i lipidy przed stresem oksydacyjnym.
- Biotyna wspomaga prawidłowe kształtowanie się keratyny.
Co jeszcze możesz zrobić, by włosy przestały nadmiernie wypadać?
Kiedy myjesz włosy, delikatnie uciskaj skórę głowy opuszkami palców, aby pobudzić przepływ krwi. Unikaj ciężkich kremów do stylizacji i serum, ponieważ mogą niepotrzebnie obciążać włosy. To samo dotyczy się fryzur – zrezygnuj z tych, które ciągną włosy, jak np. koński ogon. Ze względu na naturę cyklu wzrostu włosa potrzeba przynajmniej 6 tygodni, aby zobaczyć poprawę przy zastosowaniu wszystkich tych wskazówek.