Nowe badania pokazują, że dieta ketogeniczna może złagodzić objawy odstawienia alkoholu
W artykule opublikowanym w czasopiśmie Science Advances naukowcy opisali eksperymenty, które przeprowadzili na szczurach i ochotnikach praktykujących dietę ketogeniczną i wykazujących objawy odstawienia alkoholu.
Dieta łagodząca objawy odstawienia
Kiedy alkoholicy decydują się zaprzestać picia, doświadczają objawów odstawienia – ich nasilenie różni się w zależności od osoby i stopnia uzależnienia od alkoholu. Ponieważ objawy odstawienia są nieprzyjemne, wiele osób szuka fachowej pomocy. W ramach nowego badania naukowcy znaleźli nowe narzędzie pomagające w łagodzeniu objawów odstawienia i prawdopodobnie minimalizujące ryzyko nawrotów problemu.
Naukowcy zauważyli, że wcześniejsze badania wykazały, że kiedy ludzie stają się uzależnieni od alkoholu, ich organizm zaczyna przetwarzać mniej glukozy na energię – zamiast tego zaczyna używać octanu, który organizm wytwarza metabolizując alkohol. Brak octanu w organizmie prowadzi do rodzajów zachcianek związanych z objawami odstawienia alkoholu. Naukowcy zauważyli również, że kiedy ludzie przechodzą na dietę ketogeniczną, ich organizm ma więcej ciał ketonowych do metabolizowania, aby wykorzystać je jako źródło energii. Wydawało się więc możliwe, że dieta może pomóc osobom cierpiącym przez objawy odstawienia alkoholu.
Jak przebiegało badanie?
Naukowcy sprawdzili w praktyce swoją teorię. Poprosili 23 nowo hospitalizowanych alkoholików o przejście na dietę ketogeniczną i wykorzystali kolejnych 23 pacjentów jako grupę kontrolną. Aby ocenić wpływ diety, naukowcy raz w tygodniu mierzyli u ochotników poziomy ketonów i octanów. Poszukiwali również markerów stanu zapalnego, które są powszechne u osób na odwyku i ocenili ilość leków potrzebnych do pomocy ochotnikom w złagodzeniu objawów.
Wszystkie dane sugerowały, że dieta ketogeniczna zmniejsza objawy odstawienia u ochotników. Naukowcy przeprowadzili podobny eksperyment na szczurach laboratoryjnych i odkryli, że szczury na diecie piły mniej alkoholu niż szczury kontrolne. Badania sugerują, że uzyskane wyniki są zachęcające, ale naukowcy zauważają, że potrzebne są dalsze badania, szczególnie w przypadku hospitalizowanych pacjentów.