Co zrobić, jeśli marchewki zwiędną? Jest prosty sposób, aby przywrócić im jędrność
To jedno z najzdrowszych polskich warzyw. Marchewki są źródłem wielu witamin i mikroelementów. A jednocześnie są dostępne i tanie. Kłopot pojawia się, kiedy zapomnisz o marchewce, albo niewłaściwie ją przechowujesz. Warzywo, które utraci jędrność, nie wygląda apetycznie.
Jak uratować zwiędłą marchewkę?
Najprościej – wykorzystać miękkie marchewki do potraw gotowanych. Można je dorzucić do kremowej zupy, bulionu warzywnego czy dołożyć do pieczeni. Jeśli jednak chcesz wykorzystać warzywo na surowo, marchewka powinna być twarda i jędrna.
Jeśli twoje marchewki zwiędły, umieść je w zimnej, czyste wodzie i wstaw do lodówki na ok. 8 godzin. Po tym czasie będą niemal jak świeżo zebrane z grządki! Najlepiej jeśli marchewki są całe przykryte wodą. Podobny zabieg można zastosować przy innych warzywach: sprawdzi się przy lekko zwiędłych rzodkiewkach czy rzepie.
Dlaczego warto jeść marchewkę?
Istnieje wiele powodów, regularnie włączać marchew do codziennej diety. To warzywo niskokaloryczne, bogate w błonnik, witaminy i mikroelementy. Marchewka działa wzmacniająco na układ odpornościowy, jej jedzenie wspomaga zdrowy wzrok i sprzyja urodzie nadając skórze zdrowy koloryt.
Najlepiej jeść ją na surowo, chociaż gotowana marchewka jest doskonała w dietach lekkostrawnych, dla osób które są na rekonwalescencji. Warto wiedzieć jednak, że indeks glikemiczny jest wyższy w gotowanym warzywie.
Jak wykorzystać surową marchewkę?
Można ją po prostu chrupać, jako zdrową przekąskę (pokrojoną w słupki warto zabrać do szkoły czy pracy). Jest świetnym dodatkiem do surówek, można z niej także wycisnąć sok. Pokrojona w cieniutkie, podłużne plastry, może posłużyć za dodatek do dań (jako podstawa sałatki, ale też można ją w tej formie podać zamiast makaronu). Warto wiedzieć, że liście marchewki także są jadalne. Jeśli masz marchew ze sprawdzonego źródła, możesz wykorzystać marchewkowe liście na przykład do zrobienia oryginalnego pesto.