„Faworki teściowej” są pyszne dzięki trzem trikom. Sprawdź przepis
Faworki smażymy najczęściej w tłusty czwartek, jednak można się nimi zajadać przez cały karnawał. Są doskonałą przekąską, za którą przepadają zarówno dzieci, jak i dorośli. Radzimy, co zrobić, by były jeszcze smaczniejsze.
W faworkach ważna jest mąka
Wygląd i smak faworków zależy od rodzaju mąki, którego użyjemy. Najlepsze efekty przynosi połączenie ze sobą dwóch rodzajów mąki – żytniej oraz pełnoziarnistej. Dzięki temu będą miały piękny kolor i wyrazisty smak – wskazuje kulinarna ekspertka z portalu Prześlij Przepis. Mąkę, z której robimy faworki, należy przesiać przez sitko. Inaczej faworki nie będą kruche.
Co zrobić, żeby faworki były chrupiące?
Ciasto na faworki należy dobrze napowietrzyć. Taki efekt uzyskuje się, uderzając wyrobione ciasto wałkiem. Następnie trzeba je bardzo cienko rozwałkować. Po usmażeniu faworki będą wyjątkowo chrupiące.
Ciasto na faworki trzeba schłodzić
Zanim weźmiesz się za smażenie faworków, ciasto należy schłodzić. W tym celu umieszczamy je w folii i chłodzimy przez minimum godzinę w lodówce.
Po usmażeniu faworków trzeba posypać je cukrem pudrem. Walory smakowe podnosi odrobina cynamonu dodana do ciasta – wskazuje ekspertka.
Przepis: Faworki teściowej
Faworki (inaczej chrust) to słodki karnawałowy wypiek przygotowywany ze specjalnego ciasta.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 250 g mąki pełnoziarnistej,
- 250 g mąki żytniej,
- 5 żółtek,
- szczypta soli,
- 1 łyżka spirytusu,
- 250 ml kwaśnej śmietany 18 proc.,
- 4 - 5 kostek smalcu (około 1 kg),
- 100 g cukru pudru,
- 2 cukry wanilinowe,
- cynamon.
Sposób przygotowania
- Zrób ciastoPrzesiać mąkę na stolnicę. Zrobić kopczyk i wgłębienie w mące. Wbić żółtka, dodać sól, spirytus i śmietanę. Ciasto wyrobić na gładko. Odstawić je na blat i przykryć ściereczką, żeby nie obsychało. W międzyczasie rozgrzać tłuszcz do temperatury 180 stopni C.
- Rozwałkuj ciastoCiasto przygotowywać partiami. Odcinać kawałek ciasta na jedną porcję. Reszta ciasta musi być przykryta. Ciasto rozwałkować jak najcieniej. Ciasto pociąć na paski. Każdy z pasków naciąć pośrodku, a potem każdy pasek przełożyć jednym końcem przez nacięty otwór.
- Usmaż faworkiPrzygotowaną porcję chruścików wrzucać na gorący tłuszcz i smażyć na złoty kolor z obu stron. Smażenie trwa kilkanaście sekund z każdej strony. Faworki odsączyć na ręczniku papierowym. Gotowe faworki posypać delikatnie cukrem pudrem połączonym z cukrem waniliowym i cynamonem.