Ten koktajl odtruwa wątrobę i pobudza lepiej niż kawa. Przepis z 3 składników
O wątrobę trzeba dbać, bo jest odpowiedzialna za prawidłowy metabolizm, trawienie pokarmu i obieg krwi. Ponadto neutralizuje toksyny, zarówno te wydzielane przez organizm, jak i dostarczane z zewnątrz przez nas samych. Dobrym sposobem, żeby wspomóc wątrobę, jest regularne picie koktajli, które w naturalny sposób ją odtruwają. Warto sięgać po te napoje nie tylko po wypiciu alkoholu. Są one zalecane również osobom, które palą papierosy, stosują niewłaściwą dietę, mają nadwagę i prowadzą mało aktywny tryb życia. Regularne przeprowadzanie detoksu koktajlem z buraka, banana i kurkumy wspomoże nie tylko funkcjonowanie wątroby, ale całego organizmu.
Przepis: Koktajl z buraka i banana z dodatkiem kurkumy
Ten koktajl to „detoks” dla wątroby. Ma też działanie pobudzające.
- Kategoria
- Napój
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 2
Składniki
- 1 średni burak lub szklanka soku z buraka
- 1 banan
- szklanka wody
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- ew. łyżeczka miodu
Sposób przygotowania
- Obierz i przygotuj warzywa i owoceBuraka i banana należy obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Wrzucić do kielicha miksera.
- Zmiksuj składnikiZmiksuj składniki i ewentualnie dolej wody, żeby uzyskać odpowiednią konsystencję koktajlu. Do smaku można dodać łyżeczkę miodu.
Jakie właściwości ma koktajl z buraka, banana i kurkumy?
Do sporządzenia oczyszczającego koktajlu można użyć soku z buraka, albo utartego na tarce surowego buraka. Swoje właściwości warzywo zawdzięcza obecności flawonoidów, a przede wszystkim glutationu, który stymuluje działanie wątroby i oczyszcza ją. Zawarty w buraku błonnik, przyspiesza z kolei pracę jelit i pozwala pozbyć się zalegających tam złogów.
Do koktajlu należy dodać banana, który dostarcza energii i poprawia samopoczucie. Owoc jest źródłem tryptofanu, który rozkładając się w organizmie, uwalnia serotoninę nazywaną hormonem szczęścia. Znajdziemy w nim także magnez oraz witaminę B6, które korzystnie działają na układ nerwowy.
Pracę wątroby wspiera też kurkuma, której szczyptę należy dodać do koktajlu. Dzięki niej organ lepiej metabolizuje tłuszcze. Kurkumę stosuje się również w leczeniu stanów zapalnych, ponieważ pobudza wątrobę do regeneracji, stymuluje produkcję żółci i enzymów trzustkowych. Należy pamiętać jednak, żeby nie stosować jej w dawce większej niż 1,5 g na dobę, gdyż może powodować skutki uboczne. Kurkuma ma ponadto działanie pobudzające krążenie krwi i rozgrzewające. Dlatego szklanka koktajlu, wypita z rana pobudza lepiej niż czarna kawa.