Siostra zdradziła mi, że napar z tych płatków oczyszcza jelita. Wiele osób nie zna tego przepisu
Płatki owsiane można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Owsianka nie jest jedyną opcją. Ciekawym rozwiązaniem są również koktajle, ciasteczka, placki czy inne słodkości przygotowywane z dodatkiem płatków owsianych. Na tym jednak nie koniec. Siostra pokazała mi, że z tego cennego produktu da się zrobić również napar. To dobra propozycja dla tych, którzy lubią eksperymentować w kuchni i nie przepadają za „klasycznymi” zastosowaniami płatków owsianych.
Jak zrobić napar z płatków owsianych?
Przygotowanie napoju nie wymaga dużego wysiłku. Wystarczy połączyć ze sobą 4 łatwo dostępne składniki – płatki owsiane, wodę, miód i cynamon. Napar można pić nawet kilka razy dziennie (najlepiej przed posiłkiem) przez 2-3 dni w tygodniu. Potem warto sobie zrobić przerwę i za jakiś czas ponownie włączyć miksturę do jadłospisu.
Przepis: Napar z płatków owsianych
Ten napój wspomaga pracę jelit i ułatwia odchudzanie.
- Kategoria
- Napój
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 1 godz. 30 min.
- Liczba porcji
- 3
Składniki
- 600 ml wody
- 100 g płatków osianych
- 1 łyżka miodu
- 1 laska cynamonu
Sposób przygotowania
- Robienie naparuZagotuj wodę. Gdy zacznie wrzeć, dodaj do niej płatki owsiane i cynamon. Gotuj całość przez około 30 minut. Następnie zdejmij garnek z palnika i pozostaw do wystudzenia pod przykryciem. Gdy ostygnie, dodaj do niego miód i całość dokładnie wymieszaj.
- Podawanie naparuPrzecedź napój przez gazę i przelej do szklanek.
Wskazówka: jeśli nie masz pod ręką czystej gazy, do przecedzenia naparu możesz wykorzystać sitko o drobnych oczkach.
Jakie właściwości ma napar z płatków owsianych?
Napar ma podobne właściwości jak płatki owsiane w klasycznej formie. Zawiera duże ilości błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę układu trawiennego i przyspiesza spalanie tłuszczu. Jednocześnie przedłuża uczucie sytości i zapobiega podjadaniu między posiłkami. Oczyszcza jelita niczym miotełka. Wymiata z nich różne rodzaje złogów i resztek pokarmowych. Wspomaga proces usuwania toksyn organizmu.
Napar z płatków owsianych wpływa też pozytywnie na pracę układu sercowo-naczyniowego. Obniża poziom cholesterolu we krwi i reguluje stężenie glukozy w organizmie. Dzięki temu zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu rozmaitych schorzeń. Chroni przed miażdżycą, udarem mózgu, zawałem serca i innymi problemami zdrowotnymi.
Napar z płatków owsianych – przeciwskazania
Napar z płatków osianych nie jest wskazany dla osób, które zmagają się z nieswoistymi chorobami zapalnymi układu pokarmowego, na przykład wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego czy chorobą Leśniowskiego-Crohna. Warto pamiętać o jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii – nadmiar błonnika podobnie jak jego niedobór jest szkodliwy dla organizmu. Zbyt duża ilość błonnika w diecie może zwiększać ryzyko wystąpienia przykrych dolegliwości gastrycznych (wzdęć, biegunek, zaparć etc.). Specjaliści wskazują, że dzienna dawka błonnika pokarmowego nie powinna przekraczać 30 gramów.