Popularny ser skażony groźną bakterią. Sprawdź, czy masz go w domu
Decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego ma związek z badaniami przeprowadzonymi przez Państwową Inspekcję Sanitarną. W jednej z pięciu skontrolowanych próbek produktu wykryto obecność bakterii Salmonella Newport. Zobacz, dlaczego nie należy spożywać skażonego nabiału.
Salmonella w serze – szczegóły wycofanej partii
W komunikacie udostępnionym przez Głównego Inspektora Sanitarnego zamieszczono więcej informacji na temat skażonej partii nabiału:
- Nazwa produktu: Ser Złoty Mazur 150 g
- Numer partii: 30.08/P6 16:59
- Najlepiej spożyć przed: 28.11.2024
- Kod kreskowy: 5900820008406
- Producent: Spółdzielnia Mleczarska "MLEKPOL" w Grajewie, ul. Elewatorska 13, Grajewo, 19-203,
- Weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 20041601 WE
Organy Inspekcji Weterynaryjnej weryfikują prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie. Proces wycofywania produktu ze sprzedaży przebiega pod ścisłym nadzorem odpowiednich instytucji.
Czym grozi spożycie sera skażonego salmonellą?
Główny Inspektor Sanitarny apeluje do konsumentów, by nie spożywali skażonego sera. Jego zjedzenie grozi bowiem zatruciem pokarmowym i wystąpieniem wielu przykrych dolegliwości. Najczęściej pojawiające się objawy dotyczą przewodu pokarmowego (zaparcia, biegunki, wzdęcia, wymioty, mdłości itp.). Pierwsze symptomy mogą wystąpić po kilku godzinach lub dniach od momentu kontaktu ze skażoną żywnością.
Na ogół zatrucie pokarmowe nie stwarza poważnego zagrożenia dla zdrowia. Stan ten może okazać się jednak bardzo niebezpieczny dla osób starszych, dzieci, kobiet w ciąży oraz pacjentów z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami, na przykład onkologicznymi. Te grupy są narażone na ostry przebieg zatrucia i różne powikłania, na przykład zapalenie płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów czy szpiku kostnego. W niektórych przypadkach zakażenie salmonellą prowadzi do rozwoju sepsy (posocznicy).