Grzane wino na zimowe wieczory i... na przeziębienie. Jak zrobić grzańca?
Grzane wino (grzaniec) z odrobiną cynamonu, posypką z gałki muszkatołowej i plastrem pomarańczy lub cytryny zawieszonym na krawędzi szklanki to idealny dodatek do zimowych wieczorów. Jest nie tylko smaczne, ale ma i kilka właściwości zdrowotnych.
Czym jest grzane wino?
Domowe grzane wino to rozgrzewający napój, do przygotowania którego najczęściej wykorzystuje się wino czerwone, przyprawy korzenne (gwiazdka anyżu, gałka muszkatołowa, ziele angielskie) i owoce cytrusowe. Takie wino ma właściwości rozgrzewające, pobudza krążenie krwi i może zwiększyć zdolności organizmu do zwalczania drobnoustrojów. Z tego względu często przygotowuje się grzańca w chłodne wieczory, kiedy czujemy, że przemarzliśmy i boimy się przeziębienia.
Ile procent alkoholu ma grzane wino?
Grzane wino ma najczęściej od 7,5 do 14 procent alkoholu, ale ze względu na to, że jest serwowane na ciepło, dużo szybciej uderza do głowy niż wino schłodzone. Zawartość alkoholu jest uzależniona od tego, jakie wino wybieramy do przygotowania grzańca.
Czy można grzać zwykłe wino?
Do przygotowania grzańca można wykorzystać każde wino półwytrawne lub półsłodkie. Choć grzaniec kojarzy nam się najczęściej z czerwonym winem, nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować go z białego wina. Taki grzaniec może być równie smaczny jak ten, który robimy z czerwonego wina.
Do grzania nie nadają się za to orzeźwiające wina różowe czy kolorowe, np. pomarańczowe bądź brzoskwiniowe. Z tego rodzaju wina możemy przygotować chłodne drinki, które świetnie sprawdzą się w upalne dni.
Jakie wino nadaje się do grzania?
Do przygotowania grzańca najlepiej nadaje się czerwone wino półwytrawne lub półsłodkie. Można również wykorzystać wino wytrawne, a aby poprawić jego walory smakowe, można dodać do niego trochę miodu.
Właściwości grzanego wina
1. Grzane wino może zapobiegać nawracającym przeziębieniom
Spożywane nie częściej niż raz w tygodniu, grzane wino, w wersji alkoholowej lub bez, może skutecznie powstrzymywać rozwój infekcji, a to wszystko dzięki antyoksydantom zawartym w czerwonych winogronach, chroniącym komórki przed działaniem wolnych rodników. Badanie opublikowane w 2010 roku w „American Journal of Epidemiology” wykazało, że wśród 4000 wykładowców hiszpańskich uniwersytetów ci, którzy pili wino przez co najmniej rok, byli o 40 procent mniej narażeni na przeziębienie. Warto jednak pamiętać, że wino spożywane w trakcie choroby, zwłaszcza w większych ilościach, powoduje osłabienie układu odpornościowego.
2. Grzaniec może pomóc obniżyć poziom cholesterolu
Choć to zależy od rodzaju czerwonego wina. Badania przeprowadzone przez naukowców z Universidad Complutense de Madridwykazały, że czerwone winogrona Tempranillo, używane m. in. do produkcji wina Rioja, mogą mieć wpływ na poziom cholesterolu we krwi. U zdrowych osób, które brały udział w badaniu, poziom „złego” cholestrolu LDL spadł o 9 procent, natomiast u tych, które zmagały się z podwyższonym cholesterolem – o 12 procent.
3. Wino może wspomóc pracę serca
Wino, również to grzane, dzięki zawartym w nim polifenolom pomaga w utrzymaniu elastyczności naczyń krwionośnych. Profesor John Folts z Uniwersytetu Wisconsin-Madison stwierdza nawet, że polifenole „są równie skuteczne jak aspiryna”. Warto jednak wiedzieć, że można je znaleźć również w samych winogronach, więc nie trzeba sięgać po alkohol, by wykorzystać ich zdrowotne właściwości.
4. Grzaniec wykazuje właściwości przeciwzapalne
Grzane wino nie może się obejść bez cynamonu, a ten wykazuje silne działanie przeciwzapalne, które pomaga zmniejszać obrzęki i przywrócić normalne funkcjonowanie tkanek, jednocześnie łagodząc ból.
5. Grzane wino może poprawić trawienie
Jeśli twoje grzane wio zawiera goździki (a według wszelkich przepisów powinno), to dobrze, ponieważ substancje w nich zawarte mogą zwiększać motorykę jelit, a także poprawiać trawienie poprzez zwiększenie wydzielania enzymów żołądkowo-jelitowych. A z kolei dzięki zmniejsza się częstotliwość występowania zaparć.
6. Grzaniec może spowolnić proces starzenia się
Badanie przeprowadzone w 2017 roku przez naukowców z Virginia Tech Carilion Research Institute wykazało, że resweratrol, związek, który naturalnie występuje w skórce winogron, może pomóc spowolnić procesy starzenia się organizmu. Warto dodać, że resweratrol to tylko jeden z przeciwutleniaczy zawartych w winie, wpływających nie tylko na spowalnianie samego starzenia się, ale i choroby z nim związane, takie jak udar mózgu i choroby serca.
Jak zrobić grzane wino?
Do przygotowania grzanego wina, możemy wykorzystać czerwone wino półwytrawne lub wytrawne lub półsłodkie. Można także sięgnąć po białe wino, jeśli preferujemy właśnie takie. Przepis na grzane wino jest bardzo prosty, a tradycyjny grzaniec może świetnie nas rozgrzać w chłodne jesienno-zimowe wieczory. Domowe grzane wino jest o wiele lepsze od gotowych, które kupimy w sklepie, dlatego że w czasie przygotowania grzańca wiemy, jakie wybieramy produkty.
Wino należy przelać do naczynia i włączyć kuchenkę, dbając o to, by nie doszło do jego zagotowania. By cieszyć się wyjątkowym smakiem grzańca, należy pamiętać o przyprawach – to w nich tkwi cały sekret dobrego grzanego wina.
Do garnuszka wsypujemy mieszankę z przyprawami, do których zaliczają się: kardamon, imbir, anyż, goździki, cynamon. Taki napój można posłodzić miodem lub dodać cukier, pokroić plastry pomarańczy lub dodać pokrojone w drobną kostkę... jabłka. Przed dodaniem do grzańca owoców pomarańczę dokładnie umyj, by mieć pewność, że nie pozostały na niej pestycydy czy bakterie. Do grzańca będą świetnie smakowały także plastry cytryny.
Wina nie wolno zagotować, należy je mocno podgrzać i pić gorące. Do smaku można dodać jeszcze syrop cynamonowy albo różany. Ciepłe wino przelej do szklanek lub kubków i ciesz się swoim grzańcem.
Przepis na grzane wino z pomarańczą i imbirem
Jakiego wina użyć do przygotowania trunku? Wybór należy do ciebie – postaw na swój ulubiony napój.
Składniki:
- butelka czerwonego wina
- 1 pomarańcza
- ok. 7 goździków
- pół łyżeczki cynamonu
- 2 łyżki miodu
- 2 gwiazdki anyżu
- szczypta kardamonu
Sposób przygotowania:
Dokładnie umyj, a następnie pokrój w plasterki pomarańczę. Wrzuć ją do rondelka i wlej do niego również wino, dodaj także miód oraz wszystkie przyprawy. Całość podgrzewaj na małym ogniu przez około 10 minut, co jakiś czas mieszając. Zwróć uwagę na to, by wino nie zaczęło się gotować, nie doprowadzaj płynu do wrzenia, a jedynie do momentu, gdy zacznie się unosić z niego para. I to już wszystko. Smacznego!
Ciekawostki o grzanym winie
Grzane wino było znane już w średniowieczu, choć początkowo nazywało się Hipocris, na cześć Hipokratesa. Już XVI-wieczny medyk Marcin z Urzędowa zalecał spożywanie grzanego wina i piwa szczególnie zimą. Grzaniec spożywali głównie królowie i biskupi, którzy dzięki niemu chcieli chronić się przed przeziębieniem w chłodne dni. Co więcej, grzane wino miało nie tylko rozgrzewać, ale i chronić przed złymi duchami.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.