Mirabelki i ich korzyści zdrowotne. Będziecie zdziwieni, co w sobie kryją
Odkąd mirabelki trafiły z Azji do Europy, stały się tu bardzo popularne. Mówi się, że obecnie 80% ich światowej uprawy pochodzi z Francji. Wiele drzew uprawianych jest także w Polsce – w okresie kwitnienia zdobią niejedno podwórko. Mirabelki są doskonałe do produkcji kompotów, dżemów i jako dodatek do innych dań, a także do bezpośredniego spożycia. Zazwyczaj sezon na zbiory przypada od lipca do września.
Czym jest mirabelka?
Mirabelka (śliwa domowa mirabelka) to podgatunek lub odmiana rośliny z rodziny różowatych. Rośnie na drzewach z rodzaju Prunus, dając małe, charakterystyczne małe żółte owoce. Dojrzałe mirabelki mają kolor ciemnożółty lub wiśniowo-czerwony. Są niezwykle odżywcze i oferują wiele korzyści zdrowotnych.
Wartości odżywcze w 100 g dojrzałych śliwek:
- 345 IU witaminy A, 11,5% RDI (dziennego zapotrzebowania)
- 9,5 mg witaminy C, nieco ponad 10% obecnego RDI
- niewielkie ilości witamin B1, B2, B3, B5, B6, B9, E, K
- niewielkie ilości miedzi, żelaza, magnezu, manganu, fosforu, selenu potasu i cynku
- 11,5 g węglowodanów, w tym 9,9 g naturalnych cukrów
- 1,4 g błonnika pokarmowego
- 0,3 g tłuszczu, 0 cholesterolu
- 0,7 g białka
- 46 kcal
Korzyści zdrowotne śliwki mirabelki
Zmniejszają ryzyko chorób
Owoce te są bogate w przeciwutleniacze, które są pomocne w zmniejszaniu stanu zapalnego i ochronie komórek przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Są szczególnie bogate w przeciwutleniacze polifenolowe, które mają pozytywny wpływ na zdrowie kości i mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca i cukrzycy.
Mogą łagodzić zaparcia
Sok z mirabelki jest dobrze znany ze swoich właściwości łagodzących zaparcia. Wynika to częściowo z dużej zawartości błonnika i nierozpuszczalnych włókien owocu. Strawione śliwki zwiększają objętość stolca i mogą przyspieszyć tempo przemieszczania się resztek żywności przez przewód pokarmowy. W mirabelkach jest także sorbitol – składnik o naturalnym działaniu przeczyszczającym.
Mogą obniżyć poziom cukru we krwi
Pomimo tego, że są dość bogate w węglowodany, mirabelki nie wydają się powodować znacznego wzrostu poziomu cukru we krwi. Wynika to z ich potencjału do zwiększania poziomu adiponektyny – hormonu, który odgrywa rolę w regulacji poziomu cukru we krwi. Pomaga też zawartość wspomnianego wcześniej błonnika, który spowalnia tempo wchłaniania węglowodanów. Dzięki temu promuje stopniowy wzrost poziomu cukru we krwi, nie narażając na skok.
Mogą promować zdrowie kości
Wykazano, że suszone mirabelki zapobiegają utracie masy kostnej oraz mogą odwrócić utratę masy kostnej, która już nastąpiła. Nadal nie jest jasne, dlaczego mają aż tak pozytywny wpływ na tę sferę – sugeruje się, że dużą rolę odgrywa w nich zawartość przeciwutleniaczy i zdolność do zmniejszania stanu zapalnego.