Składniki odżywcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są przyswajane przez pokarm i dzięki naszemu układowi pokarmowemu.
Substancje odżywcze to:
- białka,
- tłuszcze (roślinne i zwierzęce),
- węglowodany (proste i złożone),
- witaminy,
- składniki mineralne (makroelementy i mikroelementy),
- woda.
Składniki odżywcze pełnią w organizmie konkretne funkcje, a ich niedobory mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Składniki odżywcze mają za zadanie:
- dostarczyć budulca do tworzenia, odbudowy, regeneracji i prawidłowego utrzymania tkanek (białko i składniki mineralne),
- dostarczyć energii, można powiedzieć, że służą jako paliwo dla organizmu (to węglowodany i tłuszcze),
- pomóc regulować różne procesy zachodzące w ciele (to witaminy i składniki mineralne.
Zbilansowana i zdrowa dieta powinna dostarczać człowiekowi odpowiednią ilość wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Nie ma jednej zasady dotyczącej zapotrzebowania na konkretne składniki. Normy różnią się w zależności od płci, wieku, ale też trybu życia i stanu zdrowia. Inne zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze będzie miała kobieta w ciąży, a inne trenujący zawodowo sportowiec. Inne wytyczne obowiązują zdrową, 20-letnią osobę, a inne schorowanego seniora.
Niedobory składników odżywczych można uzupełnić odpowiednią dietą, a jeśli jest to z jakiegoś powodu niemożliwe, można wspomagać się suplementami diety.