Unikaj tych 12 owoców i warzyw! „Parszywa dwunastka” może zawierać pestycydy
Do badań wykorzystywane są próbki dostarczane przez Amerykańską Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Lista owoców i warzyw, w których wykryto najwięcej pozostałości pestycydów, jest aktualizowana co roku. Naukowcy tłumaczą, że nie jest to jednak lista produktów, których bezwzględnie należy unikać, a jedynie starać się, w miarę możliwości wybierać te z upraw ekologicznych.
„Parszywa dwunastka”, czyli 12 owoców i warzyw najbardziej zanieczyszczonych pestycydami
-
Truskawki
-
Szpinak
-
Jarmuż
- Nektarynki
- Jabłka
- Winogrona
- Ostra papryka
- Wiśnie
- Brzoskwinie
- Gruszki
- Seler
- Pomidory
Zarzuty wobec naukowców opracowujących listę zanieczyszczonych produktów
Naukowcom, którzy opracowali listę najbardziej zanieczyszczonych pestycydami warzyw i owoców, zarzuca się, że wywołują obawy przed spożywaniem tych produktów.
„Ludzie kupują mniej owoców i warzyw, ponieważ obawiają się pestycydów, które stosowane są w konwencjonalnie uprawach. Nie jest to jednak właściwe. Korzyści z diety bogatej w owoce i warzywa przewyższają potencjalne szkody wynikające z narażenia na pestycydy” – twierdzi dr Thomas Galligan, toksykolog z EWG, cytowany w portalu Verywell Fit.
Lista warzyw i owoców najmniej narażona na zanieczyszczenia pestycydami
Żywność ekologiczna nie zawsze jest dostępna lub przystępna cenowo dla wszystkich. Naukowcy opracowali więc również listę najbezpieczniejszych warzyw i owoców, po które bez obaw może sięgnąć każdy. Znalazły się na niej m.in.:
- awokado,
- kukurydza cukrowa,
- ananas,
- cebula,
-
papaja.
Pestycydy: czy wszystkie są niebezpieczne?
Pestycydy to substancje, które służą do ochrony roślin uprawnych i żywności przed szkodnikami, w szczególności: owadami, grzybami, chwastami, a także bakteriami. Zaletą pestycydów jest ograniczony w czasie wysoki stopień ich aktywności, a także selektywne działanie. Z założenia są więc nieszkodliwe dla zdrowia, niestety zdarza się, że ich toksyczne związki pozostają w produktach rolnych i spożywczych, wodzie oraz glebie.
Dlaczego dochodzi do skażenia?
W ocenie ekspertów do dramatycznego wzrostu zanieczyszczeń warzyw i owoców dochodzi z powodu nierespektowania przepisów. W Unii Europejskiej zgodnie ze strategią z 2020 roku stosowanie najbardziej niebezpiecznych pestycydów powinno zostać zmniejszone do 2030 roku. Zamiast jednak zbliżać się do przyjętych założeń, wiele krajów od nich się oddala – wskazują specjaliści.