Zrób gazpacho. To hiszpański chłodnik doskonały na upały
Przygotowanie gazpacho nie jest trudne. Zupy nie trzeba gotować, podaje się ją schłodzoną. Wystarczy kilka składników dobrej jakości: dojrzałe pomidory, papryka, ogórek, czosnek, chleb, oliwa z oliwek i odrobina octu. Zupa jest pyszna, orzeźwiająca i mało kaloryczna. W 100 g jest tylko 18 kcal. Zalecana jest osobom, które się odchudzają i dbają o linię. Jest zdrowa, a korzystne właściwości zawdzięcza zawartym w niej składnikom. Dostarczaj: białko, węglowodany, błonnik, witaminy: C, D, B 12, a także sód, potas, żelazo, wapń i magnez.
Spróbuj przygotować domowe gaspacho
Przepis: Gazpacho
Hiszpański chłodnik.
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Śródziemnomorska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 1 godz. 20 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 5 dużych, dojrzałych pomidorów
- 1 mała biała cebula
- 1/2 czerwonej papryki
- 1 ogórek
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 łyżeczki octu winnego
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 1/4 szklanki przegotowanej wody
- 1 kromka suchego wiejskiego chleba obranego ze skórki
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania
- Przygotuj warzywaPomidory sparzamy i obieramy ze skórki. Kroimy na ćwiartki, usuwamy gniazda nasienne, a następnie siekamy na drobną kostkę. Na kostkę kroimy obrany ze skórki ogórka, paprykę i cebulę. Zostawiamy po trochu z każdego warzywa do ozdoby, a resztę umieszczamy w blenderze.
- Namocz w wodzie chlebChleb moczymy w wodzie. Dokładamy do blendera razem z oliwą z oliwek, octem winnym i drobno posiekanymi ząbkami czosnku.
- Zblenduj zupęBlendujemy składniki, aż zupa będzie miała gładką konsystencję. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
- Schłodź zupęGazpacho chłodzimy w lodówce przez minimum 2 godziny.
- Podaj posypany pokrojonymi w kostkę warzywami i oliwąAndaluzyjski chłodnik podajemy posypany pokrojonymi w kostkę pomidorami, ogórkiem i papryką oraz polewamy dużą ilością oliwy z oliwek. Dla utrzymania temperatury dania, do gazpacho można wrzucić kostki lodu.
Prozdrowotne działanie chłodnika gazpacho
Bazą chłodnika są pomidory, a to warzywo niezwykle korzystnie działa na organizm człowieka. Pomidory warto jeść choćby dlatego, że zawierają likopen. To organiczny związek z grupy karetonoidów o działaniu przeciwutleniającym, wspierający walkę z otyłością. Likopen opóźnia procesy starzenia, ponieważ neutralizuje wolne rodniki i działa antynowotworowo. Dlatego spożywanie pomidorów zalecane jest m.in. w profilaktyce raka szyjki macicy. Działanie likopenu wzmacnia również zawarta w pomidorach witamina C.
Ponadto pomidory są źródłem witamin z grupy B, witamin K i PP, które poprawiają kondycję układu krwionośnego, nerwowego i przyspieszają metabolizm. Badania wskazują, że te warzywa zawierają związki mogące powstrzymać rozwój chorób układu krążenia. Zawarty w pomidorach kwas 9-okso-oktadekadienowy zapobiega powstawaniu zaburzeń w metabolizmie tłuszczów, czyli dyslipidemii. Potas natomiast reguluje ciśnienie krwi. Wraz z witaminami z grupy B wpływa na obniżenie tzw. złego cholesterolu LDL. Z kolei zawarty w pomidorach magnez i wapń wspomagają pracę układu kostnego, a także działają moczopędnie. Dlatego spożywanie warzyw jest zalecane podczas infekcji dróg moczowych.
Uwaga: Jedzenie pomidorów nie dla wszystkich jest wskazane. Osoby chore na dnę moczanową i reumatoidalne zapalenie stawów powinny ich unikać. Pomidory mogą wywoływać też zgagę i uczulać. Alergizująco działa zwłaszcza skórka z pomidorów, którą po sparzeniu łatwo usunąć.