Znajoma powiedziała mi, jak „podkręcić” śledzie w śmietanie. Z tym dodatkiem smakują obłędnie
Śledzie można przygotowywać na wiele rozmaitych sposobów – w śmietanie, oleju, zalewie octowej, z pomidorami lub rodzynkami. Moim bliskim najbardziej przypadła do gustu pierwsza opcja, zwłaszcza odkąd urozmaiciłam nieco tradycyjny przepis i za namową znajomej zaczęłam dodawać do śledzi jeden nietypowy składnik.
Śledzie w śmietanie z bryndzą – jak je przyrządzić?
Przygotowanie śledzi w śmietanie z bryndzą nie jest skomplikowane. Wystarczy wzbogacić klasyczną recepturę o ser. Ten jeden prosty dodatek zupełnie odmieni smak ryb i sprawi, że zyskają nutę ostrości i pikanterii.
Przepis: Śledzie w śmietanie z bryndzą
Ta przekąska podbije podniebienie nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Jest pyszna i prosta w przygotowaniu.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 12 godz.
- Czas gotowania
- 45 min.
- Liczba porcji
- 1
Składniki
- 500-600 g filetów śledziowych
- 200-250 g bryndzy
- 3-4 ząbki czosnku
- szczypta cukru
- biały lub czarny pieprz do smaku
- 2-3 łyżki drobno posiekanego koperku (opcjonalnie)
- 2 szklanki kwaśnej śmietany
Sposób przygotowania
- Przygotowywanie filetów śledziowychŚledzie musicie wymoczyć, by pozbawić je nadmiaru soli. Możecie użyć do tego zwykłej wody (wtedy cały proces trwa od 12 do 16 godzin). Dobrze sprawdzi się też mleko lub maślanka. Pamiętajcie, by co jakiś czas wymieniać płyn na świeży. Nie zapominajcie też o tym, by sprawdzać stopień słoności ryb. Po wymoczeniu należy je opłukać i pokroić na mniejsze kawałki.
- Przygotowanie sosu śmietanowegoPrzeciśnijcie czosnek przez praskę i wrzućcie do miski z bryndzą. Wymieszajcie śmietanę z cukrem i dodajcie do sera. Wymieszajcie wszystkie składniki na gładką masę. Odstawcie sos w chłodne miejsce na 20-30 minut, ,by smaki się przegryzły.
- Przygotowanie śledzi z bryndząZalejcie śledzie przygotowanym sosem. Dodajcie koperek i doprawcie pieprzem. Całość wymieszajcie.
Możecie dowolnie modyfikować zaprezentowany przepis zgodnie z indywidualnymi upodobaniami. Dodać do sosu śmietanowego cebulę, szczypiorek, jabłko, czerwoną paprykę albo skórkę z cytryny. Pamiętajcie jednak, by nie przesadzić z ilością przypraw. Śledzie w śmietanie są już bardzo wyraziste. Nie zapomnijcie też, że ryby i bryndza są już słone. Nie ma więc potrzeby, by używać soli.
Dlaczego warto jeść śledzie?
Śledzie są cennym źródłem wielonienasyconych tłuszczów (Omega-3). Związki te wpływają pozytywnie na pracę całego organizmu. Wykazują działanie kardioprotekcyjne. Zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Mają też właściwości hipotensyjne. Obniżają ciśnienie tętnicze krwi, a w rezultacie chronią przed nadciśnieniem czy udarem.
Śledzie zawierają również antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki, a co za tym idzie zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się komórek i minimalizują ryzyko zachorowania na nowotwory, na przykład raka jelita grubego.