Te popularne zioła mogą ci poważnie zaszkodzić. GIF wycofuje je z obrotu! Sprawdź, czy masz je w domu
Komunikat Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF) dotyczy liści senesu. Roślina z gatunku Cassia senna od dawna jest wykorzystywana w medycynie naturalnej. Przypisuje się jej właściwości wspomagające prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Została uznana za produkt leczniczy. Jak się jednak okazuje może również zaszkodzić GIF apeluje o niespożywanie ziół. Chodzi o jedną konkretną serię. Została zanieczyszczona i zagraża zdrowiu. Sprawdź, czy masz ją w swojej kuchni.
Liść senesu wycofany z obrotu – szczegóły decyzji GIF
W udostępnionym komunikacie Główny Inspektor Farmaceutyczny przekazał szczegóły swojej decyzji. Dotyczy ona następującego produktu:
Nazwa: Liść senesu (Sennae foliolum)
- stężenie: 30 mg ± 5% glikozydów hydroksyantracenowych w przeliczeniu na sennozyd B w 1 dawce (1,1 g produktu),
- postać: zioła do zaparzania,
- wielkość opakowania: 50 gramów,
- GTIN: 05909990668458,
- numer serii: 1074,
- termin ważności: 07.2025 rok,
- podmiot odpowiedzialny: Zakład Konfekcjonowania Ziół FLOS Elżbieta i Jan Głąb spółka jawna.
Główny Inspektor Farmaceutyczny nie tylko wycofał wskazany produkt ze sprzedaży, ale też zakazał jego wprowadzania na polski rynek. Obu decyzjom nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Dlaczego liść senesu wycofano ze sprzedaży?
Narodowy Instytut Leków (NIL) przeprowadził kontrolę wskazanego produktu. Ekspertyzy wykazały, że ma on poważną wadę jakościową i nie spełnia wymagań określonych w dokumentacji rejestracyjnej. Niezgodność dotyczy parametru „obecność pleśni, szkodników żywych i martwych oraz pozostałości po nich”. W ziołach znaleziono również obecność fragmentów tworzyw sztucznych. „Stwierdzona niezgodność [...] może mieć wpływ na jakość [...] produktu lub bezpieczeństwo jego stosowania. Według aktualnych wymagań dla ww. parametru inne obce składniki powinny być nieobecne w leku. Zatem nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia ludzkiego wynikającego z pozostawienia w obrocie przedmiotowej serii produktu leczniczego” – czytamy w uzasadnieniu decyzji GIF.