Zależy ci na zdrowiu? Dodaj ten produkt do zupy zamiast śmietany lub masła
Kozi ser ma wyrazisty, kremowy smak. Co ciekawe, na rynku istnieją różne jego rodzaje, które różnią się nie tylko teksturą i konsystencją, ale także smakiem, więc jeśli kiedyś próbowaliśmy go i nam nie smakował, warto zrobić drugie podejście. Warto podkreślić, że ser kozi jest trawiony inaczej niż mleko krowie i jest hipoalergiczną alternatywą dla osób uczulonych na ser wytwarzany z mleka krowiego.
Wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne koziego sera
Zawartość odżywcza sera koziego zmienia się w zależności od zastosowanej metody przetwarzania, takiej jak „starzenie się” lub peklowanie. Wszystkie rodzaje koziego sera zawierają składniki odżywcze, które są korzystne dla zdrowia, takie jak zdrowe tłuszcze, białka, witaminy i minerały.
W 28 gramach (sugerowana porcja) miękkiego koziego sera zawiera około 102 kalorie i 6 g białka. Kwasy tłuszczowe znajdujące się w mleku kozim mają właściwości antybakteryjne i mogą zwiększyć uczucie sytości.
Co ciekawe, kozi ser jest także doskonałym źródłem probiotyków – tak niezbędnych do prawidłowej pracy jelit. Wykazano, że diety bogate w probiotyki sprzyjają zdrowiu przewodu pokarmowego, zmniejszają stan zapalny i zwiększają odporność.
Sałatka z kozim serem – idealna na lato
Oprócz licznych korzyści zdrowotnych, ser kozi stanowi wyśmienity dodatek do wielu potraw. Przykłady?
-
Zrób omlet z kozim serem, pieczarkami i świeżymi ziołami.
-
Dodaj kozi ser do puree z ziemniaków, aby uzyskać niepowtarzalny smak.
-
Podczas przygotowywania zup w celu dodania tekstury i smaku używaj koziego sera zamiast ciężkiej śmietany lub masła.
Jednym z najważniejszych składników diety są warzywa i owoce. Należy je spożywać kilka razy dziennie. Dostarczają one wielu ważnych składników mineralnych i witamin. W letnie i ciepłe dni idealnie sprawdzają się sałatki owocowo-warzywne. Oto łatwy i szybki przepis na sałatkę owocową z kozim serem.