5 prostych wskazówek, które pozwolą ci ograniczyć cukier w diecie
Dodano:
Cukier jest dziś dosłownie wszędzie. Może ci się wydawać, że spożywasz go niewiele, ale często zapominamy, że jest dodatkiem wielu produktów, nawet ketchupu. Sprawdź, w jaki sposób możesz zredukować ilość cukru.
Nadmiar cukru w diecie – objawy
-
Czy ciągle masz ochotę na słodycze lub węglowodany? Cóż, cukier uzależnia, więc im więcej go spożywamy, tym bardziej go pragniemy. Cukier stymuluje produkcję dopaminy, hormonu przyjemności. Nawet nie myśląc o tym, możemy pragnąć słodyczy i prostych węglowodanów, aby zaspokoić swój „głód”.
-
Brakuje ci energii i ciągle czujesz się zmęczony? To dziwne, prawda? Przecież cukier powinien „dawać kopa”. Wahania poziomu cukru we krwi wpływają na ważne neuroprzekaźniki, które regulują np. fazy snu i poziom energii. Nic dziwnego, że po nagłym skoku za chwilę czujemy się senni i zmęczeni.
-
Tyjesz? Nic dziwnego – nadmiar cukru sprzyja otyłości. Oczywiście na masę ciała ma także wpływ tempo przemiany materii czy też aktywność fizyczna.
-
Masz problemy z pamięcią? Nadmiar cukru wpływa także na mózg i różne neuroprzekaźniki, przez co mamy problemy z uczeniem się i pamięcią. Dlatego tak ważne jest, że nie podawać dzieciom np. słodkich napojów.
-
Częściej łapiesz infekcje? Może się tak dziać, ponieważ glukoza zmniejsza aktywność białych krwinek, które są odpowiedzialne za zabijanie patogenów, takich jak wirusy. Nadmiar cukru w diecie osłabia więc działanie układu immunologicznego.
-
Słodycze przestały być słodkie? Cóż, nasze kubki smakowane szybko się przyzwyczajają do nadmiaru cukru, więc nie ma się co dziwić, że ulubione smakołyki przestały smakować.
- Skóra się starzeje? Zbyt duża ilość cukru w organizmie sprawia, że komórki kolagenu są mniej ruchliwe, co powoduje zmniejszenie elastyczności. Ponadto wywołuje stany zapalne i sprzyja trądzikowi.
Jak ograniczyć ilość cukru w diecie?
Przeciętny człowiek spożywa w ciągu dnia trzy razy więcej cukru niż powinien. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą go ograniczyć. Kończąc przygodę z cukrem warto pamiętać, żeby nie robić tego z dnia na dzień. Możesz odczuć wówczas objawy odstawienia, takie jak ból głowy czy wahania nastroju. Nie zastępuj go również słodzikiem. Jest on dużo słodszy i wzmoży tylko potrzebę spożycia większej ilości cukru. Co jeszcze? Zobaczcie materiał:
Źródło:
X-news