Odchudzanie jest zwykle kojarzone z redukcją masy ciała, jednak aby uściślić definicję, trzeba zaznaczyć, że tak naprawdę jego istotą jest redukcja tkanki tłuszczowej. Kluczem do zdrowego odchudzania jest nie tylko dieta, ale ogólnie: zdrowy tryb życia, czyli m.in. odpowiednia ilość ruchu.
Odchudzanie nie zawsze jest możliwe bez fachowej pomocy. Samą otyłość definiuje się jako chorobę i może się na nią składać wiele czynników. Aby się wyleczyć, w niektórych przypadkach elementem terapii, jest interwencja chirurgiczna, czyli w tym przypadku operacja bariatryczna (zmniejszenie żołądka).
Odchudzanie i preparaty odchudzające to jeden z najbardziej dochodowych biznesów, stąd chcąc zgubić zbędne kilogramy, wiele osób podejmuje ryzykowne terapie i przyjmuje suplementy, które często przynoszą szybki efekt, ale kończą się efektem jo-jo i nierzadko poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Odchudzanie warto zacząć od badań (aby sprawdzić, czy nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej nie jest wynikiem choroby), określenia składu ciała i ustalenia dziennego zapotrzebowania energetycznego, które różni się od wieku, płci, ale też trybu życia.
Jeżeli potrzebujesz informacji na temat zdrowego odchudzania i odpowiedniej dla ciebie diety, najlepiej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dietetykiem. Jeśli szukasz programu odchudzającego, dobrze jest poszukać takiego, który zaspokoi twoje potrzeby i zapewni ci długofalowy sukces bez negatywnego wpływu na zdrowie i metabolizm. Szukaj programów, które koncentrują się na stałej utracie wagi – około 1-2 kilogramów tygodniowo.