Diety niskotłuszczowe – czy mają korzystny wpływ na zdrowie kobiet?
Naukowcy z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle w stanie Waszyngton oraz z Inicjatywy Zdrowia Kobiet obserwowali prawie 50 tys. kobiet po menopauzie przez 20 lat. Starali się ustalić wpływ diety niskotłuszczowej na zachorowanie na raka piersi, raka jelita grubego i ryzyko chorób serca.
Dieta niskotłuszczowa w praktyce
40 procent badanych kobiet przestrzegało zasad diety niskotłuszczowej z jednoczesnym zwiększeniem spożycia warzyw, owoców i zbóż. Pozostałe uczestniczki przestrzegały swojej zwykłej diety.
Po 8,5 roku analiza nie wykazała istotnych różnic między grupami, jeśli chodzi o ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, raka piersi lub choroby wieńcowej. Po 19,6 lat naukowcy odkryli utrzymujące się korzyści.
Kobiety, które zachorowały na raka piersi i stosowały dietę niskotłuszczową ze zwiększoną ilością warzyw, owoców i zbóż były o 15-35 procent mniej narażone na śmierć (z jakiejkolwiek przyczyny). Były też o 13-25 procent mniej podatne na rozwój cukrzycy insulinozależnej. Te z pań, które nie miały nadciśnienia lub chorób układu sercowo-naczyniowego (w wywiadzie na początku badania) były o 15-30 procent mniej podatne na rozwój choroby niedokrwiennej serca w okresie obserwacji.
Najnowsze wyniki potwierdzają rolę odżywiania w ogólnym dbaniu o zdrowie i wskazują, że diety niskotłuszczowe bogate w owoce, warzywa i zboża przynoszą korzyści zdrowotne bez zauważalnych negatywnych skutków.
Badanie miało jednak pewne wady
Stała kontrola i długoterminowy okres obserwacji minimalizują ryzyko nierzetelności wyniku i sprawiają, że wnioski stają się mocniejsze. Naukowcy twierdzą, że takie cechy nie są powszechne w badaniach na temat żywienia.
Jednak istnieją też słabe punkty. Badanie miało na celu ogólne ograniczenie tłuszczu, a nie konkretnie tłuszczów nasyconych lub nienasyconych. Co więcej, naukowcy nie zalecili też zwiększenia spożycia w szczególności pełnego ziarna, ale ogólnie ziaren. Te pominięcia pozostawiają wiele ważnych nierozwiązanych kwestii dotyczących żywienia i chorób przewlekłych.
Mimo to redukcja tłuszczu w diecie z proporcjonalnym zwiększeniem spożycia warzyw, owoców i zbóż doprowadziła do korzyści zdrowotnych związanych z rakiem piersi, chorobą wieńcową i cukrzycą oraz, jak podkreślają autorzy, nie pozostawiła negatywnych skutków.