Jak poziom żelaza we krwi wpływa na długość życia?
Zawsze ważne jest, aby badania nad długowiecznością traktować z dużym przymrużeniem oka. Ale nowe badania nad tym zagadnieniem są imponujące pod względem samego zakresu: objęły informacje genetyczne od ponad miliona osób z trzech publicznych baz danych. Naukowcy skoncentrowali się również na trzech kluczowych miarach starzenia się: długości życia, latach życia wolnych od chorób oraz osiągnięciu skrajnego wieku (długowieczność).
W trakcie analizy wykazano, że 10 kluczowych regionów genomu jest powiązanych z tymi miarami długości życia, podobnie jak zestawy genów związane są ze sposobem metabolizowania żelaza przez organizm. Mówiąc prościej, zbyt duża ilość żelaza we krwi wydawała się wiązać ze zwiększonym ryzykiem wcześniejszej śmierci.
Wysoki poziom żelaza? Niewskazany
– Jesteśmy bardzo podekscytowani tymi odkryciami, ponieważ sugerują, że wysoki poziom żelaza we krwi skraca nasze zdrowe lata życia, a utrzymywanie jego poziomu pod kontrolą może zapobiec uszkodzeniom związanym z wiekiem – mówi analityk danych Paul Timmers z Uniwersytetu Edynburskiego w Wielkiej Brytanii. – Spekulujemy, że nasze odkrycia dotyczące metabolizmu żelaza mogą również stanowić punkt wyjścia do wyjaśnienia, dlaczego bardzo wysoki poziom bogatego w żelazo czerwonego mięsa w diecie jest powiązany z chorobami związanymi z wiekiem, takimi jak choroby serca.
Chociaż korelacja niekoniecznie oznacza związek przyczynowy, naukowcy zastosowali technikę statystyczną zwaną randomizacją mendlowską, aby zmniejszyć błąd systematyczny i spróbować wywnioskować związek przyczynowy w danych.
Jak zauważają naukowcy, uważa się, że genetyka ma około 10% wpływu na długość życia i liczbę lat przeżytych w zdrowiu, co może utrudniać wyodrębnienie właściwych genów spośród wszystkich innych czynników (takich jak palenie lub nawyki związane z piciem). Mając to na uwadze, jedną z zalet tego nowego badania jest jego rozmiar i zakres.
Pięć spośród markerów genetycznych, które znaleźli naukowcy, nie zostało wcześniej wyróżnionych jako istotne na poziomie całego genomu. Niektóre, w tym APOE i FOXO3, zostały już kiedyś wyróżnione jako ważne dla procesu starzenia i zdrowia ludzkiego.
„Ze związku chorób związanych z wiekiem i dobrze znanych loci APOE i FOXO3 jasno wynika, że do pewnego stopnia rejestrujemy proces starzenia się człowieka” – piszą naukowcy w opublikowanym artykule.
Badanie daje nadzieję na kolejne odkrycia
Chociaż wciąż jest to wczesny etap badania tego związku z metabolizmem żelaza, naukowcy mogli zrozumieć rozwój leków opracowanych w celu obniżenia poziomu żelaza we krwi – które mogą potencjalnie wydłużyć nasze życie.
Oprócz genetyki, na poziom żelaza we krwi w większości wpływa dieta i to zostało już powiązane z wieloma chorobami związanymi z wiekiem, w tym chorobą Parkinsona i chorobami wątroby. Wpływa on również na zdolność naszego organizmu do zwalczania infekcji wraz z wiekiem.
Można dodać to najnowsze badanie do rosnących dowodów na to, że zbyt wysoki poziom żelaza we krwi lub brak możliwości jego prawidłowego rozłożenia może mieć wpływ na to, jak długo będziemy żyć, a także na to, jak zdrowo będziemy prawdopodobnie żyć w późniejszych latach naszego życia.
– Naszym ostatecznym celem jest odkrycie, co wpływa na przebieg starzenia i znalezienie sposobów na poprawę zdrowia podczas starzenia się – mówi Joris Deelen, który bada biologię starzenia się w Instytucie Biologii Starzenia im. Maxa Plancka w Niemczech. – 10 regionów genomu, które odkryliśmy, a które są powiązane z długością życia, stanem zdrowia i długowiecznością, są ekscytującymi tematami dalszych badań.