Borówki amerykańskie: małe i niepozorne, a pełne zdrowotnych właściwości
Borówki amerykańskie to inaczej borówki wysokie, kuzynki naszej swojskiej jagody, czyli borówki czarnej. Choć, jak wskazuje ich nazwa, pochodzą z Ameryki (Południowej), Polska należy do światowej czołówki krajów, w których uprawia się je najczęściej. Są nie tylko smaczne, ale i zdrowe.
Borówki amerykańskie: właściwości zdrowotne
1. Przeciwdziałają rozwojowi nowotworów
Borówki amerykańskie stanowią źródło antocyjanidyn, dzięki którym nie tylko zyskały swoją fioletowawą barwę, ale i właściwości przeciwnowotworowe. W jednym z badań wyizolowano guzy rakowe i poddano je działaniem różnego rodzaju polifenoli, w tym właśnie antocyjanidyn. Hodowano je w laboratorium i obserwowano – okazało się, że polifenole zawarte w borówkach wstrzymały syntezę DNA i doprowadziły do apoptozy komórek nowotworowych, czyli ich śmierci. A te rakowe, w przeciwieństwie do komórek zdrowych, są z natury nieśmiertelne.
Borówka amerykańska zawiera także hormon roślinny – fitoestrogen, który stosuje się w profilaktyce nowotworów piersi i nowotworów tarczycy, związanych z funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej. Właściwości te borówki amerykańskie zawdzięczają również kwasowi elagenowemu, stosowanemu w profilaktyce raka płuc, gardła i przełyku.
2. Wspomagają działanie układu krążenia
Borówki amerykańskie przede wszystkim minimalizują ryzyko zachorowania na miażdżycę. Do tego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Wschodniej Anglii, którzy przebadali 138 osób. Jednej grupie uczestników podawali 150 g liofilizowanych borówek, drugiej – 75 g, a trzeciej – placebo. U osób, które przyjmowały największą dawkę borówek, ryzyko rozwoju chorób układu krążenia zmalało o 12-15 procent. W grupie, która przyjmowała mniejszą porcję owoców nie zanotowano takiej zależności.
2. Wspomagają wzrok
Podobno piloci Royal Air Force podczas II wojny światowej wspomagali swój wzrok, jedząc borówki. Borówka amerykańska zawiera beta-karoten, a ten jest przeciwutleniaczem, który neutralizuje wolne rodniki, wytwarzane w oku na skutek działania promieni słonecznych. Borówkę wykorzystuje się w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy.
3. Wspomagają działanie wątroby
Regularne jedzenie borówek może przeciwdziałać marskości wątroby. Chodzi konkretnie o borówkę amerykańską rózgowatą, która, jak dowodzą badania, ochrania komórki wątroby i hamuje replikację wirusa WZW typu C.
4. Wspomagają działanie układu pokarmowego
Borówki amerykańskie mają właściwości rozluźniające i wspomagają trawienie. Zawarty w nich błonnik przeciwdziała zaparciom i reguluje pracę jelit. Dzięki błonnikowi opóźnia się wchłanianie triglicerydów, ale zwiększa on wydalanie tłuszczu ze stolcem. W borówkach zawarte są również garbniki, mające właściwości przeciwbakteryjne i niszczące szczepy bakterii E. Coli.
5. Poprawiają pamięć
Badacze z dwóch brytyjskich uniwersytetów postanowili sprawdzić, jak borówki amerykańskie działają na pamięć. Okazało się, że dzięki zawartości flawonoidów opóźniają proces upośledzania zdolności poznawczych. Eksperyment trwał 12 tygodni, a już po 3 tygodniach pamięć u jego uczestników-seniorów znacząco się poprawiła. Borówki amerykańskie wspomagają również regenerację neuronów.
6. Sprzyjają odchudzaniu
Choć borówki nie należą do niskokalorycznych owoców, zawierają polifenole, które powstrzymują komórki tkanki łącznej przed przechowywaniem tłuszczu. Biorą również udział w procesie lipolizy, czyli rozkładu komórek tłuszczowych. Dzięki zjedzeniu borówek dłużej utrzymuje się w organizmie uczucie sytości, a glukoza po posiłku wchłania się wolniej.