Ten rodzaj sałaty można jeść na ciepło. Zobacz, jak zrobić z niej sałatkę Cezar
Sałata rzymska ma wysokie wartości odżywcze, jest krucha i ma delikatny, słodkawy smak. Dostępna jest w sklepie przez cały rok, co sprawia, że możemy wzbogacić nią codzienne menu, ciesząc się smakiem zdrowych i pożywnych potraw. Sprawdź, dlaczego warto włączyć sałatę rzymską do swojej diety oraz jak wykorzystać jej wartości odżywcze w kuchni, przygotowując przystawki, dania główne oraz przekąski.
Dlaczego warto jeść sałatę rzymską?
W porównaniu do innych sałat sałata rzymska dostarcza więcej cennych składników odżywczych. Różni się także pod względem smaku – który jest słodkawy i bardzo delikatny.
Sałata rzymska ma niską kaloryczność, stanowi źródło białka roślinnego oraz jest bogata w witaminy i składniki mineralne – 100 g sałaty rzymskiej zaspokaja 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę A i K, ponad 40% dziennego zapotrzebowania na witaminę C i foliany oraz około 10% dziennego zapotrzebowania na witaminy z grupy B. Witaminy te mają korzystny wpływ na układ odpornościowy, skórę, wzrok, kości, krzepnięcie krwi i metabolizm.
W sałacie rzymskiej znajdują się minerały – np. wapń, fosfor, magnez, żelazo, potas, cynk – które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, nerwów, serca, naczyń krwionośnych i przebiegu procesów krwiotwórczych.
Co więcej, sałata rzymska jest bogata w błonnik pokarmowy, który reguluje procesy trawienne, zapobiega zaparciom i obniża poziom cholesterolu. Ta odmiana zielonej sałaty zawiera także naturalne antyoksydanty – stanowi źródło beta-karotenu i chlorofilu, które chronią komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki, zapobiegają stanom zapalnym i rozwojowi chorób przewlekłych.
Z czym podawać sałatę rzymską?
Sałata rzymska może być serwowana na surowo np. jako dodatek do kanapek i sałatek oraz na ciepło. Można ją smażyć, piec i grillować. Smak ciepłej sałaty rzymskiej doskonale komponuje się ze smakiem serów, zwłaszcza pleśniowych. To, w jaki sposób wykorzystamy żywieniowy potencjał sałaty rzymskiej, zależy od naszej kreatywności. Ta odmiana sałaty może stanowić składnik dań warzywnych i dań z mięsem. Zobacz, jak zrobić sałatkę Cezar z kurczakiem.
Sałatka z sałatą rzymską
Jednym z najbardziej popularnych przepisów z sałatą rzymską jest pyszna i pożywna sałatka Cezar. I choć pierwotnie było to danie bez mięsa, to teraz najpopularniejsza wersja tej sałatki zawiera kawałki pieczonego kurczaka. Niezmienne są jednak składniki w postaci grzanek, parmezanu i sosu Cezar. Zobacz, jak zrobić popularną na całym świecie sałatkę Cezar z kurczakiem.
Przepis: Sałatka Cezar z kurczakiem
Sałatka Cezar z kawałkami kurczaka jest jednym z najbardziej popularnych przepisów z sałatą rzymską. Jest pyszna i pożywna. Podaje się ją z dodatkiem grzanek, parmezanu i sosu Cezar.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 1/2 główki sałaty rzymskiej
- 1 filet z piersi kurczaka
- 5 łyżek tartego parmezanu
- bagietka lub inne pieczywo na grzanki, których
- 4 łyżki majonezu
- 1 łyżeczka musztardy
- 1 ząbek czosnku
- 1-2 łyżeczki soku z cytryny
- 1 łyżeczka sosu Worcestershire
Sposób przygotowania
- Przygotuj kawałki kurczakaFilet z kurczaka usmaż na patelni grillowej lub zwykłej. Dopraw mięso solą i pieprzem.
- Usmaż grzankiGdy filet będzie złocisty, na tej samej patelni usmaż pokrojoną w kostkę bagietkę lub inne pieczywo pszenne. Smak grzanek możesz podbić, smażąc je z odrobiną czosnku.
- Przygotuj sosZąbek czosnku przeciśnij przez praskę i wymieszaj z pozostałymi składnikami sosu: majonezem, musztardą, sokiem z cytryny i sosem. Worcestershire. Doprawić całość do smaku solą i pieprzem.
- Połącz składniki na sałatkęSałatę rzymską umyj, osusz i porwij na mniejsze kawałki oraz wymieszaj z połową sosu. Na sałatę wyłóż pokrojonego na kawałki kurczaka. Danie polej drugą polową sosu i posyp tartym parmezanem oraz grzankami.
Ogromną popularnością cieszą się także inne sałatki z sałatą rzymską w roli głównej np.:
- sałatka z awokado i pomidorami,
- sałatka z makaronem i tuńczykiem,
- sałatka z burakami i fetą,
- sałatka z owocami i orzechami.
Jak już zostało wspomniane, sałatę rzymską możemy również serwować na ciepło, np. smażąc jej liście na maśle i podając z oscypkiem oraz żurawiną, a także zapiekając w piekarniku z serem z przerostem niebieskiej pleśni.