Groźne bakterie w jajkach. Sprawdź, czy masz je w lodówce i wyrzuć, by nie ryzykować zdrowiem
Decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego ma związek z działaniami podjętymi przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Przeprowadzono badania jajek. W jednej z pięciu skontrolowanych próbek wykryto obecność bakterii Salmonella spp. GIF podjął decyzję o wycofaniu skażonej partii z rynku. Nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności.
Salmonella w jajkach – szczegóły wycofanej partii
W komunikacie udostępnionym przez Głównego Inspektora Sanitarnego podano więcej informacji na temat skażonej partii jajek:
- Nazwa produktu: Świeże jaja, klasa A, 3 – jaja z chowu klatkowego, klasa wagowa L
- Numer partii: 22.09.2024
- Termin przydatności do spożycia: 22/09/2024
- Kod kreskowy: 5 987463 142650
- Producent: Spółdzielnia Producentów PolEggs z/s w Krotoszynie, Transportowa 11, Krotoszyn, 63-700.
Proces wycofywania zanieczyszczonego produktu z rynku nadzorują organy urzędowej kontroli żywności. Prowadzą też własne postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.
Czym grozi spożycie skażonych jajek?
„Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella, zwłaszcza bez odpowiedniej obróbki termicznej, wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego” – czytamy w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego. Może ono okazać się szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, seniorów, kobiet w ciąży oraz osób z obniżoną odpornością organizmu (na przykład na skutek choroby) i doprowadzić do rozwoju wielu powikłań. Chodzi między innymi o zapalenie płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, szpiku kostnego czy dróg żółciowych, a nawet sepsę (posocznicę). To stany zagrażające zdrowiu i życiu.
Pierwsze objawy zatrucia mogą pojawić się już po sześciu godzinach od momentu kontaktu ze skażoną żywnością. Niekiedy występują po 3-7 dniach. Do najczęściej zgłaszanych symptomów należą dolegliwości gastryczne (biegunki, mdłości, bóle brzucha, wymioty itp.).