Tatar wołowy w klasycznej wersji znanej Polakom to mięso z dodatkiem cebulki, koniecznie surowego żółtka, często podawane także z marynowanymi grzybkami i korniszonami. – Myślę, że fanom tradycyjnego tatara posmakuje też moja wersja. To tatar z włoskimi akcentami. Lekkie dodatki idealnie komponują się z mięsem, a pomidorki, ser i zielone liście nawiązują kolorami do włoskiej flagi. To danie nie tylko smakuje, ale wygląda pięknie na talerzu! – mówi Leszek Wodnicki.
Jakie mięso na tatar?
Leszek Wodnicki podkreśla, że wybierając mięso na tatar wołowy, nie należy iść na żadne kompromisy i postawić na jakość. –Jakie mięso wybrać? Bezwzględnie polędwica wołowa dobrej jakości z dobrego źródła – mówi. Mięso na tatar należy pokroić i następnie posiekać ostrym, dużym nożem.
Tatar po włosku – jak zrobić?
– Włosi nie kombinują w kuchni i stawiają na proste dodatki. Nie udziwniają, jak np. Francuzi, ale to jest wręcz pojedynek francusko-włoski na to, kto ma lepszego tatara – mówi Leszek Wodnicki. On sam postawił na dodatki kojarzące się z Włochami. Na co zwrócić uwagę, robiąc to danie? – Cebulę szalotkę, którą dodajemy do mięsa, trzeba wcześniej zahartować w zimnej wodzie, dzięki temu będzie krucha, a smak cebuli nie będzie zbyt intensywny. Do mięsa dajemy też troszeczkę musztardy, to ważny składnik tego dania – tłumaczy Wodnicki.
Całość wieńczy dodatek smakowego oleju bazyliowego. Taki olej smakowy można kupić, ale można też zrobić w domu – najprościej: miksując podgrzany olej ze świeżą bazylią, a następnie dokładnie przecedzając. Jeśli nie masz możliwości zrobienia czy kupienia takiego oleju, dodaj do dania dobrą oliwę i udekoruj je świeżą bazylią.
Przepis: Tatar wołowy z mozzarellą i pomidorkami koktajlowymi
Tatar wołowy we włoskim stylu.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Fusion
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 400 g polędwicy wołowej
- 200 g pomidorków koktajlowych, pokrojonych w cienkie plasterki
- 250 g mozzarelli pokrojonej w małą kostkę
- Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
- Łyżka musztardy
- Cebula szalotka
- Sól
- Pieprz
- Olej bazyliowy
- Mikroliście (lub kiełki) do dekoracji
Sposób przygotowania
- Uszykuj wszystkie składnikiPotrzebny będzie ostry nóż do mięsa oraz osobne deski do krojenia mięsa i do warzyw.
- Pokrój mięso na tatarWyjmij mięso z lodówki tuż przed krojeniem, za pomocą dużego noża pokrój mięso w cienkie paseczki, a następnie w drobną kostkę. Posiekaj na koniec mięso jeszcze drobniej, używając noża jak tasaka.
- Pokrój resztę składnikówPosiekaj drobno cebulkę, ser pokrój w kostkę, pomidorki w plasterki.
- Uszykuj szalotkęPokrojoną szalotkę wrzuć do miski z zimną wodą. Mocz przez kilka/kilkanaście minut.
- Dopraw mięsoWłóż mięso do miski, dodaj sól, pieprz, musztardę i namoczoną w wodzie pokrojoną drobno w kostkę szalotkę. Dodaj oliwę i dobrze wymieszaj.
- Dopraw dodatkiDopraw pomidory i mozzarellę oliwą z oliwek, solą i pieprzem.
- Uformuj danieWłóż mięso do specjalnych ringów, dociskając, aby uzyskać płaską powierzchnię na wierzchu. Jeśli nie masz ringu – po prostu uformuj tatar łyżką.
- Zaserwuj tataraPomidorki i ser ułóż na mięsie. Udekoruj mikroliśćmi. Polej dookoła olejem bazyliowym.
Leszek Wodnicki to półfinalista drugiej edycji polskiego programu MasterChef. „Oddał fartucha” dopiero w 11 odcinku. Jak sam przyznaje, gotowanie to jego życie i prawdziwa pasja. Jedzenie to nie tylko zaspokajanie głodu, ale również spotkania ze znajomymi, dyskusje, próbowanie nowych smaków. W gotowaniu lubi kreatywność, poszukuje nowych kulinarnych wyzwań. Kuchnia w jego wykonaniu nawiązuje do najlepszych tradycji kuchni śródziemnomorskiej oraz nowoczesnej kuchni europejskiej. Otwierając 8 lat temu swoją szkołę gotowania „Kulinarne Atelier”, spełnił swoje największe marzenie. W plebiscycie Mistrzowie Smaku w 2022 roku zdobył tytuł Kucharza Roku w województwie zachodniopomorskim. Jego autorskie przepisy pojawiają się cyklicznie (co sobotę) na wprost.pl.