Często możesz nawet na to nie zwracać uwagi, ale skrobia kukurydziana stanowi ważny składnik wielu dań: czy to pikantnych sosów (zagęszcza je) czy słodkich ciast (a konkretnie ich nadzienia).
Skrobia kukurydziana ma postać białego proszku, a że wytwarza się ją z ziaren kukurydzy, stanowi produkt bezglutenowy, czego nie można powiedzieć o wielu innych zagęszczaczach. Jednak poza tym skrobia nie posiada wielu walorów zdrowotnych, zawiera niewielkie ilości minerałów, witamin i składników odżywczych. Warto ją więc zastąpić innymi, nierzadko bardziej dobroczynnymi produktami.
Skrobia kukurydziana, czyli mazeina – co to jest?
Skrobia kukurydziana modyfikowana uzyskiwana jest z kukurydzy, a konkretnie z białych pręcików kukurydzy. Jest bezglutenowa, dlatego mogą po nią sięgać osoby, które cierpią na nietolerancję glutenu lub celiakię.
Mąka kukurydziana jest bardzo delikatna, dlatego nadaje się do przygotowywania naleśników, omletów, placków, a nawet gofrów. Ma neutralny smak, chętnie lubią ją dzieci. Warto po nią sięgać, by ograniczyć spożyciemąki pszennej.
Skrobia kukurydziana a mąka kukurydziana
Czy skrobia kukurydziana i mąka kukurydziana to jest to samo? Nie – skrobia uzyskiwana jest z białych pręcików kukurydzy, a mąka z ziaren. Mąka zawiera skrobię, ale też białka, błonnik i niewielkie ilości witaminy A i witaminy D, a także minerałów. To podstawowa różnica, choć obie mają podobny smak. Jest on neutralny, dlatego nadają się do wielu potraw.
Skrobia kukurydziana, w przeciwieństwie do mąki kukurydzianej, ma niewiele wartości odżywczych. Jeśli więc wahamy się i zastanawiamy, który produkt wybrać – sięgnijmy po mąkę kukurydzianą.
Skrobia kukurydziana – właściwości i zastosowanie
Mąka kukurydziana czyli mazeina, ma szerokie zastosowanie. Nadaje się nie tylko do ciast, gofrów i omletów oraz naleśników, ale również do przygotowywania sosów czy gulaszu. Dodanie do sosu mąki kukurydzianej poprawia jego gęstość i nadaje potrawie odpowiednią zawiesistość.
Niestety, mąka kukurydziana dostarcza dość dużo kalorii i ma niewiele wartości odżywczych. W niewielkiej ilości występują w niej witaminy z grupy B, potas, sód, a także żelazo czy cynk. Nie jest więc najzdrowszym wyborem, za to mimo wszystko lepszym niż mąka pszenna.
Zamienniki skrobi kukurydzianej
Mąkę kukurydzianą można zastąpić innymi rodzajami skrobi, które mają więcej wartości odżywczych. Oprócz mąk dobrym sposobem jest sięgnięcie po siemię lniane, które znakomicie wpływa na pracę układu trawiennego, łagodzi podrażnienia żołądka i tworzy na jelitach warstwę ochronną. Popularna jest również maranta, mąka wykonywana z korzenia rośliny maranta.
1. Mąka z tapioki
Tak jak skrobia kukurydziana, jest bezglutenowa i nie ma smaku. Mąki z tapioki uzyskiwana jest z manioku, zboża popularnego głównie w Afryce.
Mąka z tapioki zawiera węglowodany i przeciwutleniacze, fosfor, wapń i potas, a także niewielkie ilości cynku, żelaza i magnezu. To dobry składnik do zagęszczania sosów, pieczenia kruchych ciast i smażenia na patelni. Można z niej przygotować naleśniki, racuchy, gofry, placki, ale też ciasta do tarty czy do mięsa. Pamiętaj jednak, że nie wytrzymuje działania gorąca tak dobrze, jak inne zamienniki skrobi, dlatego lepiej nie używać jej do gotowania.
2. Mąka uniwersalna
Choć w formie klasycznej nie jest bezglutenowa (ale i takie jej wersje można znaleźć w internecie), to do zagęszczania sosów, zup oraz nadzień do ciast nadaje się znakomicie. Mąka uniwersalna to mąka pszenna, która zawiera gluten, dlatego nie powinny po nią sięgać osoby chorujące na celiakię i nietolerujące glutenu. Jest wysokokaloryczna i ma niewiele wartości odżywczych, ale nadaje się do przygotowania różnego rodzaju potraw. Można z niej zrobić zarówno ciasta i torty, jak i placki, pizzę czy mięso w cieście. Jest to jedna z najpopularniejszych mąk w naszej kuchni polskiej.
3. Mąka ryżowa
Mąka ryżowa to produkt, który pochodzi z Azji. Nie zawiera glutenu i nadaje się do przygotowania makaronów, racuchów, placków - najlepiej sprawdzi się jako produkt używany do smażenia na patelni, także na głębokim tłuszczu. Można jej użyć również do pieczenia ciastek, ponieważ je zmiękcza. Świetnie nadaje się do naleśników, placków i omletów, oprócz tego można ją wykorzystać do przygotowania panierki do kotletów.
Mąka ryżowa ma średni indeks glikemiczny, ale jest zdrowa: reguluje poziom cukru we krwi, a także gospodarkę lipidową, dzięki czemu obniża poziom cholesterolu. Oprócz tego jest sycąca, pomaga poprawić metabolizm, dzięki czemu zapobiega podjadaniu między posiłkami. Po mąkę ryżową mogą sięgnąć osoby, które chcą stracić na wadze.
4. Mąka ziemniaczana
Sprawdzi się jako zamiennik skrobi w potrawach pikantnych: do smażenia, zagęszczania sosów. Podczas robienia sosów można ją dodać na samym końcu, a nie już na etapie robienia zasmażki. Zawiera sporo aminokwasów, błonnika i witaminę C oraz witaminy z grupy B. Oprócz tego zawiera też fosfor, wapń czy potas, co ją odróżnia od innych rodzajów skrobi. Dzięki temu ma więcej wartości odżywczych niż inne mąki, ale ma też mniejsze zastosowanie niż mąka kukurydziana. Mąka ziemniaczana nadaje się do sosów i do dań wytrawnych, nie zrobimy z niej naleśników czy deserów.
5. Maranta trzcinowata
W przeciwieństwie do pozostałych produktów, nie jest w Polsce tak popularna, jej trwałość też nie należy do najdłuższych. Maranta trzcinowata (dostępna głównie w internecie) nada jednak sosom pięknego błysku. Maranta to mąka wykonywana z korzenia rośliny, która rośnie w ciepłym klimacie. Jest bardzo uniwersalna, dlatego można ją dodawać do ciast, deserów, naleśników, placków, a także sosów czy gulaszu. Jej wielką zaletą jest to, że jest lekkostrawna, ale tak jak inne mąki, ma sporo kalorii i niewiele wartości odżywczych. Może jednak stanowić ciekawe urozmaicenie w diecie.
Mielone siemię lniane
Mielone siemię lniane to świetny dodatek nie tylko do sosów i jogurtów czy owsianki, ale również do ciast, naleśników i deserów. Siemię lniane jest bardzo zdrowe, zawiera dużo kwasów tłuszczowych, pomaga redukować poziom cholesterolu i wspiera pracę serca. Oprócz tego reguluje ciśnienie krwi i obniża poziom cukru. Z tego względu warto włączyć je na stałe do swojej diety.
Siemię lniane można pić w formie tzw. kisielu – wystarczy 2 łyżki siemienia wsypać do kubka i zalać wrzątkiem. Taki kisiel pijemy w ciągu dnia małymi łykami. Dobrym sposobem jest również dosypywanie siemienia lnianego do porannej owsianki czy jaglanki. Ładnie je zagęści i poprawi wartości odżywcze dania. Siemię lniane w połączeniu z płatkami owsianymi i orzechami stworzy tzw. poranne superfoods. To świetny pomysł na sycące i pożywne śniadanie.
Glukomannan
Innym ciekawym zamiennikiem mąki kukurydzianej może być glukomannan. To japoński dodatek spożywczy, który w kuchni azjatyckiej stosowany jest do zagęszczania potraw. Zawiera czysty błonnik, dlatego korzystnie wpływa na pracę jelit, ułatwia oczyszczanie organizmu ze złogów i usprawnia rytm wypróżnień. Oprócz tego nadaje uczucie sytości, co pozwala nie podjadać dodatkowo pomiędzy posiłkami.
Co więcej, glukomannan wspiera wzrost bakterii Bifidobacterium i Lactobacillus, które wzmacniają mikroflorę jelitową. Dzięki temu nie tylko wzmacniają mikrobiotę jelit, ale też pozytywnie wpływają na procesy trawienne. Glukomannan pozwala również zmniejszyć poziom cholesterolu w organizmu, ponieważ pozytywnie wpływa na gospodarkę tłuszczową. Warto zainteresować się tym składnikiem i włączyć go do swojej kuchni, choćby jako zagęszczacz do zup i sosów.
Czytaj też:
5 zdrowych mąk do różnorodnych wypieków. Jakie mają właściwości odżywcze?
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.