Przez lata wskaźnikiem informującym, czy nasza masa ciała jest w normie był BMI, czyli Body Mass Index stanowiący iloraz masy ciała wyrażonej w kilogramach oraz wzrostu mierzonego w metrach i podniesionego do kwadratu. Coraz więcej naukowców sugeruje jednak, że ten system jest już przestarzały – nie rozróżnia tkanki tłuszczowej od mięśni, a także coraz częściej przyczynia się do nieprawidłowego postrzegania zdrowej sylwetki, błędnie diagnozując u niektórych osób nadwagę lub otyłość.
Co to jest ABSI – nowy wskaźnik masy ciała, który może zastąpić BMI?
Najnowsze wyniki badań prowadzonych na Uniwersytecie w Glasgow i Newcastle wskazują, że dużo skuteczniejszym narzędziem w tej kwestii może być tzw. ABSI (skrót od A Body Shape Index), który prócz wagi i wzrostu uwzględnia także takie czynniki jak:
- obwód talii,
- wiek
- oraz płeć.
Dzięki dokładniejszym parametrom, które niezbędne są do określenia ABSI, można łatwiej wykryć m.in. raka jelita, płuc oraz wątroby niż w przypadku samego BMI – wymyślonego w 1832 roku przez belgijskiego matematyka Adolfa Queteleta i przemianowanego w latach 70. XX wieku przez amerykańskiego fizjologa Ancela Keysa na wskaźnik znany do dziś.
Kluczowe znaczenie w przypadku ABSI ma dołączenie do parametrów określających naszą sylwetkę obwodu talii, który może wskazywać na wzrost ryzyka cukrzycy, chorób serca lub demencji.
W czym ABSI jest lepszy od wskaźnika BMI?
Powszechnie uznaje się, że nieprawidłowy jest wynik powyżej 80 cm w pasie w przypadku kobiet i 94 cm u mężczyzn, ale u niektórych osób dużo ważniejszy może być stosunek tkanki tłuszczowej do mięśni. Wysportowani ludzie mogą mieć wyższy obwód talii z powodu umięśnienia (a nie zawartości procentowej tłuszczu w organizmie). Na dodatek parametry te zmieniają się wraz z wiekiem, a osoby starsze stopniowo tracą mięśnie i przybierają na wadze.
BMI projektowano z myślą o białych mężczyznach, a obecnie wiadomo, że nieco inne wskaźniki mogą dotyczyć innych grup etnicznych i mogą się różnić w zależności od płci.
Kalkulator ABSI online – jak obliczyć prawidłowy wynik?
Jeśli chcemy dowiedzieć się, jaki jest nasz wskaźnik ABSI, warto skorzystać z darmowego kalkulatora internetowego, który błyskawicznie oblicza wynik na podstawie wpisanych przez nas danych dotyczących wzrostu, liczby centymetrów w talii, naszej płci, wieku oraz masy ciała w kilogramach.
Czytaj też:
Semaglutyd odchudza i zmniejsza masę ciała? Co to jest i jak działa?
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.