Nadmierne spożycie soli jest globalnym problemem, który wpływa na zwiększenie się liczby osób zmuszonych do zastosowania restrykcyjnej diety bezsodowej oraz znacznego ograniczenia ilości sodu w codziennym jadłospisie. Dla kogo sól jest szczególnie szkodliwa? Ile soli może jeść zdrowy człowiek, a jakie ilości soli są dopuszczone w diecie osób chorych lub zagrożonych rozwojem schorzeń wymagających radykalnego ograniczenia spożywania sodu?
Dlaczego sól szkodzi?
Sól kuchenna zawiera chlorek sodu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak spożywany w nadmiarze, przyczynia się do rozwoju wielu schorzeń i utrudnia leczenie występujących już dolegliwości zdrowotnych.
Restrykcyjna dieta bezsolna nie jest polecana dla osób zdrowych, jednak spożycie soli i w tym przypadku trzeba ograniczyć; w celu zachowania dobrego zdrowia nie należy przekraczać maksymalnego dobowego spożycia soli, które zostało ustalone przez WHO i wynosi 5 g (płaska łyżeczka do herbaty).
Niestety, bardzo trudno jest kontrolować dzienne spożycie soli, gdyż jest ona obecne dodawana do większości produktów spożywczych, które zostały w mniejszym lub większym stopniu przetworzone. Z tego względu warto komponować swój jadłospis z produktów naturalnych oraz zrezygnować z przesadnego dosalania potraw.
Dla kogo dieta niskosodowa?
Dieta niskosodowa polecana jest dla osób:
-
chorych na nadciśnienie tętnicze i choroby układu krążenia,
-
ze schorzeniami nerek np. zespołem nerczycowym,
-
u których występuje nadwaga lub otyłość,
-
u których występują zaburzenia gospodarki elektrolitowej,
-
obciążonych ryzykiem wystąpienia chorób wymagających ograniczenia spożycia sodu.
Niewiele osób wie, że dieta uboga w sól zalecana jest dla małych dzieci – lekarze przypominają, aby dzieciom do 3. roku życia nie dosalać podawanych potraw oraz nie podawać bogatej w sód żywności np. fast-foodów.
W przypadku większości osób sól kuchenna jest głównym źródłem sodu w diecie, dlatego, jeżeli brak jest wskazań medycznych, to nie należy całkowicie z niej rezygnować, a decyzję o przejściu na dietę niskosodową warto poprzedzić konsultacją lekarską. Stosowanie zdrowej diety oraz przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, czyli wody niskosodowej jest sposobem na zachowanie prawidłowego poziomu sodu i uniknięcie zarówno nadmiaru sodu w diecie, jak i równie szkodliwych niedoborów tego pierwiastka.
Dieta niskosodowa – zasady
Zasady diety niskosodowej mogą być nieco różne w zależności od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia konkretnego pacjenta.
Główne zalecenia diety niskosodowe to:
-
rezygnacja z bogatych w sól z produktów spożywczych, do których należą np. kiszonki, produkty marynowane, wędzone i konserwowane, słone przekąski, fast-foody i inna żywność wysoko przetworzona,
-
rezygnacja z dosalania przygotowywanych potraw,
-
właściwe nawadnianie organizmu wodą o niskiej zawartości sodu.
Dieta niskosodowa zakłada znaczącą zmianę podejścia do odżywiania oraz wymusza zastosowanie się do określonych zasad przygotowywania posiłków i wyboru produktów spożywczych.
Dieta ograniczająca spożycie chlorku sodu wymaga całkowitego zaprzestania stosowania soli kuchennej, a także rezygnacji ze spożywania potraw smażonych i zmiany sposobu przygotowywania posiłków. Zaleca się gotowanie w wodzie, gotowanie na parze oraz duszenie bez dodatku tłuszczu. Niezbędne jest komponowanie codziennego jadłospisu na bazie warzyw oraz owoców, chudego mięsa, chudego twarogu i fermentowanych napojów mlecznych, ryb bogatych w kwasy tłuszczowe Omega-3 (nie mogą to być ryby wędzone oraz konserwy rybne), kasz, nieoczyszczonego ryżu oraz innych, nieprzetworzonych produktów o niskiej zawartości sodu.
Czytaj też:
3 zdrowe produkty, które mogą utrudniać odchudzanie