Dieta peskatariańska jest zdrowa i zakłada włączenie do jadłospisu dużej ilości warzyw oraz owoców, dzięki czemu znacząco wspiera kondycję organizmu. Pomimo tego nie jest ona dietą wegańską, a jej założenia znacznie się od niej różnią. Na czym polega i co warto wiedzieć o peskatarianizmie?
Czym jest dieta peskatariańska?
Określenie peskatarianizm powstało prawdopodobnie z języka włoskiego, gdzie „pesce” oznacza rybę. Dieta peskatariańska to odmiana semiwegetarianizmu, dieta, która bazuje na owocach i warzywach, ale dopuszcza również spożywanie ryb, nabiału oraz jajek. Aby odżywiać się zgodnie z zasadami peskatarianizmu należy wykluczyć z jadłospisu wszystkie rodzaje mięsa, nie tylko wieprzowinę i cielęcinę, ale również drób. Można za to śmiało włączyć owoce morza oraz wszystkie ryby.
Zalety peskatarianizmu
Peskatarianizm jest zdrowym sposobem odżywiania, który dostarcza organizmowi dużo witamin i składników mineralnych, a także wielonienasyonych kwasów tłuszczowych oraz kwasów z grupy Omega-3, które rewelacyjnie wspomagają pracę serca, mózgu i układu immunologicznego.
Jeśli dieta jest odpowiednio zbilansowana, zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe, a dodatkowo może poprawić kondycję zdrowotną, działając przeciwzapalnie i zmniejszając ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego spożywają bardzo dużo ryb, owoców morza, warzyw i owoców, dzięki czemu rzadziej chorują na choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze czy miażdżycę.
Dzięki temu, że w diecie peskatariańskiej znajdują się ryby, owoce morza oraz nabiał, zmniejsza się ryzyko wystąpienia niedoborów witamin (głównie z grupy B oraz D), które mogą wystąpić przy spożywaniu wyłącznie warzyw i owoców. To sprawia, że taki sposób odżywiania uważany jest za jeden z najzdrowszych na świecie.
Co można jeść?
Dieta peskatariańska dopuszcza spożywanie:
- wszystkich ryb, zarówno morskich, jak i słodkowodnych
- owoców morza
- warzyw
- roślin strączkowych
- owoców
- produktów zbożowych
- tłuszczy roślinnych
- pestek i orzechów
- nabiału i przetworów mlecznych
- jaj
Czego nie należy jeść?
Z diety trzeba wykluczyć wszystkie rodzaje mięsa, zarówno czerwonego, jak i białego. Niewskazane jest zatem jedzenie:
- cielęciny
- baraniny
-
jagnięciny
- wieprzowiny
- wołowiny
- drobiu
O czym pamiętać?
Aby peskatarianizm dostarczał organizmowi odpowiedniej porcji energii, powinien być zbilansowany i zrównoważony. To oznacza, że ważne miejsce w diecie powinny zajmować rośliny strączkowe, będące (obok ryb i owoców morza) dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka.
Soczewica, ciecierzyca, bób, fasola, groch, soja to warzywa, z którymi warto bliżej się zaprzyjaźnić, przechodząc na dietę peskatariańską. Można je przyrządzać na wiele sposobów, robiąc z nich pyszne hummusy, pasty kanapkowe, zupy, potrawki czy gulasze. Pomagają one dostarczyć białka oraz błonnika, a także doskonale sycą.
Dieta przeciwzapalna
Peskatarianizm jest uważany za dietę o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Wspiera procesy obronne organizmu, pomaga zachować dobre zdrowie oraz reguluje pracę jelit. Pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową, dziki czemu wspiera pracę układu immunologicznego.
Z badań, które przeprowadzono w 2016 roku w Stanach Zjednoczonych, wynika, że dieta peskatariańska pomaga także zwalczyć stany zapalne w organizmie i może obniżać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Warzywa i owoce zawierają dużo przeciwutleniaczy, dzięki czemu zwalczają wolne rodniki oraz zapobiegają namnażani się komórek o działaniu chorobotwórczym.
Czytaj też:
Dieta pegańska to połączenie dwóch znanych diet. Ostatnio bije rekordy popularności