Szczupła sylwetka utożsamiana jest ze zdrowiem i atrakcyjnym wyglądem, ale często podchodzimy do odchudzania w nieodpowiedni sposób. Rocznie z powodu nadwagi umiera 2,5 miliona osób, więc nie dziwi fakt, że poszukujemy skutecznego sposobu na poprawę stanu zdrowia i efektywne pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Takie efekty ma nam zapewnić dieta paleo, a właściwie paleolityczny styl życia. Jakie zdanie o diecie paleolitycznej mają dietetycy?
Dieta jaskiniowca, czyli powrót do korzeni…
Twórcy diety paleolitycznej są zdania, że jedynym sposobem na zdrowie i zachowanie szczupłej sylwetki jest powrót do przeszłości i przejście na dietę ludzi żyjących w okresie paleolitu. Teoria ta ma mieć potwierdzenie w badaniach naukowych dotyczących stylu życia i sposobu odżywania ludzi pierwotnych, którzy zdaniem niektórych, nie chorowali. Przeczą temu badania archeologiczne, które dowiodły, że ludzie żyjący w erze paleolitycznej nie tylko żyli krótko, ale także borykali się z wieloma chorobami.
Trudno porównywać realia życia człowieka pierwotnego z życiem przedstawicieli obecnej, wysokorozwiniętej cywilizacji. Zagrożenia dzisiejszego świata były obce człowiekowi żyjącemu w erze paleolitu, podobnie jak obce są nam problemy jaskiniowców – nie musimy polować, chronić się przed dzikimi zwierzętami oraz każdego dnia walczyć o przetrwanie.
Jak więc dieta człowieka pierwotnego ma nam zapewnić zdrowie i pomóc pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej? Zdaniem światowej sławy specjalistów z dziedziny żywienia jest to wręcz niemożliwe, a sam model odżywiania określany mianem diety paleo, może przynieść nam więcej szkody niż pożytku.
Czytaj też:
Dieta norweska, czyli 10 kg w 14 dni. Czy to możliwe?
Zasady diety paleo
Dieta paleo zaliczana jest do diet eliminacyjnych. W jadłospisie stosujących ją osób dominuje białko i tłuszcz pod postacią mięsa, ryb, owoców morza i jajek; dieta dopuszcza także spożywanie, orzechów, nasion, owoców, grzybów oraz miodu.
Dieta paleo bazuje jedynie na naturalnych, nieprzetworzonych i zdrowych produktach spożywczych, ale wymaga całkowitej rezygnacji z produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, warzyw zawierających skrobię oraz nabiału. Oznacza to, że ten sposób odżywiania eliminuje niemal wszelkie źródła węglowodanów, które przecież zapewniają niezbędną do życia energię.
W zdrowej diecie 50-60% dziennej dawki energii powinny stanowić węglowodany, 15-20% białko i 25% tłuszcze. W diecie paleo te proporcje są zdecydowanie inne – około 20% dziennej dawki energii stanowią węglowodany pochodzące z warzyw, 45% tłuszcze i 35% białko.
Czytaj też:
Dieta DASH – rewelacyjnie wpływa na serce i pozwala zgubić niechciane kilogramy
Czy dieta paleo jest zdrowa?
Zdaniem dietetyków dieta paleo wcale nie należy do zdrowych, gdyż jej założenia prawie całkowicie eliminują z jadłospisu węglowodany. Niesie to za sobą spore zagrożenia. Przede wszystkim osoby stosujące tę dietę, mogą z czasem zacząć odczuwać znaczny spadek formy psychicznej i fizycznej. Węglowodany to nic innego, jak paliwo dla mózgu, z którego korzystamy intensywniej, niż robili to nasi przodkowie. Brak węglowodanów w diecie osoby prowadzącej intensywny i aktywny tryb życia znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie.
Ponadto, dieta ta jest bogata w tłuszcze nasycone, więc niekorzystnie wpływa na układ krążenia, może prowadzić do otłuszczenia wątroby i innych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Spora podaż białka może być zagrożeniem dla naszych nerek i prowadzić do niewydolności tego narządu.
Dieta paleo nie wpisuje się w model zdrowego odżywiania. Rezygnacja z węglowodanów daje wprawdzie efekty w postaci redukcji tkanki tłuszczowej, jednak w dłuższej perspektywie czasu może zagrażać zdrowiu. Ponadto, dieta paleo nie jest w żaden sposób dopasowana do potrzeb żywieniowych jednostki, więc nie powinniśmy decydować się na jej stosowanie bez wcześniejszej konsultacji dietetycznej.
Czytaj też:
Dieta Dukana – wszystko co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz. Faktycznie szkodzi?