Nowe badania pokazują, że osoby starsze, które regularnie ćwiczą, mogą łatwiej wykonywać codzienne zadania i pozostają niezależni, mimo swojego wieku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niedostateczna aktywność fizyczna powoduje rocznie około 3,2 mln zgonów na całym świecie. Starsi ludzie są mniej mobilni, a także łatwiej ulegają poważnym urazom. Dlatego tak ważne jest, by przez całe być aktywnym fizycznie, także w podeszłym wieku.
Dla dorosłych w wieku 65 lat i starszych eksperci definiują aktywność fizyczną jako kombinację codziennych zadań, takich jak obowiązki zawodowe (jeśli nadal pracują), przemieszczanie się, prace domowe i ćwiczenia wykonywane w czasie wolnym, takie jak chodzenie, pływanie i ogrodnictwo.
Ile czasu powinny ćwiczyć osoby w starszym wieku?
WHO zaleca, aby osoby starsze otrzymywały 150 minut umiarkowanej intensywności aerobowej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnej aerobowej aktywności fizycznej w ciągu tygodnia. Powinni również wykonywać zajęcia skoncentrowane na wzmacnianiu mięśni dwa razy w tygodniu. Starsi dorośli, którzy mają problemy z poruszaniem się, powinni również wykonywać aktywność fizyczną w celu zwiększenia równowagi nawet trzy razy w tygodniu.
Aktywność fizyczna jest ważna nie tylko dla mięśni, kości i układu krążenia. Zapobiega ona także depresji i spadkowi funkcji poznawczych.
Senior musi pamiętać, że sport to zdrowie
Naukowcy z MedUni Vienna w Austrii przeprowadzili niedawno nowe badanie, w którym wzięło udział 3300 osób w wieku 65 lat i więcej z Austrii. Wyniki badania wykazały, że ludzie, którzy ćwiczą w podeszłym wieku, są bardziej niezależni i łatwiej jest im wykonywać codzienne czynności. Wśród uczestników badania tylko około jedna trzecia zadeklarowała, że co tydzień wykonuje zalecany trening siłowy.
Osoby starsze, które regularnie ćwiczą, są mniej narażone na wysokie ciśnienie krwi, choroby układu krążenia i cukrzycę. Mają też niższy wskaźnik śmiertelności z wszystkich przyczyn, wyższy poziom sprawności sercowo-oddechowej i ogólnie zdrowszą masę ciała.
Czytaj też:
4 proste zmiany mogą zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 80 proc.
Komentarze