Karp jest popularną, chociaż nieszczególnie lubianą rybę. Niegdyś był uważany za typowy pokarm biednych ludzi, a szczególnie rozpowszechnił się w okresie międzywojennym. Niektórym przeszkadza jego rzekomy błotny posmak. Mięso karpia może być jednak przyrządzone na różne sposoby. Mamy zatem dania takie, jak karp po żydowsku, karp smażony, karp pieczony czy też zupa rybna z karpia. Ale dzisiaj weźmiemy pod lupę karpia w galarecie. Jak go zrobić?
Przepis: Karp w galarecie
Karp to niezaprzeczalny król dzisiejszych stołów wigilijnych w Polsce. Warto obok smażonych dzwonków tej pysznej ryby, podać też karpia w galarecie.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Liczba porcji
- 1
Składniki
- 1 kg filetów z karpia bez ości
- 1 marchewka
- 1 korzeń pietruszki
- ćwiartka selera
- 1 cebula
- 5-6 kuleczek ziela angielskiego
- 3-4 liście laurowe
- 2 l zimnej wody
- 3 łyżki żelatyny
- sól, pieprz – do smaku
- groszek z puszki i natka pietruszki – do dekoracji
Sposób przygotowania
- Przygotuj rybęFilety karpia opłucz i pokrój w około pięciocentymetrowe kawałki, następnie posól.
- Ugotuj bulionObierz warzywa (marchewkę, pietruszkę, seler, cebulę), włóż je do garnka i zalej wodą. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie oraz sól i pieprz wedle uznania. Gotuj bulion na wolnym ogniu przez pół godziny.
- Włóż filety karpia do bulionuPo umieszczeniu ryby w bulionie gotuj wszystko przez kolejne pół godziny. Po tym czasie odcedź bulion.
- Przygotuj żelatynęNamocz żelatynę w 3 łyżkach chłodnej wody, wymieszaj do momentu rozpuszczenia i połącz z bulionem.
- Ułóż i podaj karpia na półmiskuPo wystudzeniu bulionu z żelatyną przelej część na półmisek, wyłóż kawałki karpia i wstaw naczynie do lodówki, by żelatyna stężała.rnPo zastygnięciu udekoruj danie groszkiem i pokrojoną marchewką z bulionu, zalej resztą galarety i ponownie odstaw do stężenia.rnPrzed podanie półmiska na stół udekoruj go liśćmi natki pietruszki.
Karp w galarecie – klarowanie galarety
Aby karp w galarecie był smaczny i wyglądał ładnie, należy odpowiednio sklarować galaretę. Wiele osób nie wie, jak to zrobić, ale zadanie nie jest trudne. Chcąc sklarować galaretę, najpierw odcedź stałe elementy od wywaru – użyj do tego gęstego sita. Wywar wciąż nie będzie idealnie czysty, zatem dopiero w tym momencie stanie się magia.
Przygotuj 2 białka z kurzych jaj i 2 łyżki octu na każde półtora litra wywaru. Po przecedzeniu ostudź wywar i dopiero wtedy wlej do niego ocet i rozkłócone białka. Zagotuj wywar i podczas gotowania stale mieszaj. Po zagotowaniu na powierzchni wywaru stworzy się warstwa białej piany. Oczyść sito. Weź tetrową pieluchę – taką, jaką pamiętają jeszcze nasze babcie – i wyłóż nią sito, a następnie odcedź wywar. Proces jest długotrwały, jednak gwarantuje uzyskanie klarownego wywaru, z którego powstanie smaczna, przejrzysta galareta.
Jak zrobić karpia w galarecie bez żelatyny?
Istnieje również bardziej tradycyjna wersja tego tradycyjnego wigilijnego dania. Karp w galarecie bez żelatyny wychodzi równie smaczny co z jej dodatkiem, a być może nawet smaczniejszy. Jedno jest pewne: wersja bez żelatyny nie stanowi znaczącej trudności.
Do wykonania karpia w galarecie bez żelatyny przygotuj takie składniki, jak do wersji z żelatyną, ale żelatynę zamień na oczyszczone ości, kręgosłup, płetwy i głowę karpia – bez oczu i innych wnętrzności. To właśnie na ościach i innych elementach, których nie będziemy spożywać, ugotuje się galareta.
Czytaj też:
Te świąteczne przysmaki robię kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Na liście cztery potrawyCzytaj też:
Śledź – popularna ryba na polskich stołach. Sprawdź, czy warto po nią sięgać w codziennej diecie