To jedno z najpopularniejszych ziół. Zapach rumianku, lekko słodki i ziołowy, trudno pomylić z czymkolwiek. Kwiaty rumianku mają właściwości uspokajające, rozkurczowe i przeciwzapalne. Działają przeciwgrzybiczo i łagodząco na podrażnione błony śluzowe. Jest idealny przy stanach zapalnych żołądka. Rumianek mogą pić nawet osoby z chorobą wrzodową.
Jak wykorzystać rumianek w kuchni?
Świeże kwiaty rumianku są jadalne. To daje nieograniczone wręcz możliwości wykorzystania rumianku w kuchni.
- Do deserów. Kwiatami możesz dekorować torty i ciasta. Możesz je zatapiać w galaretkach i aromatyzować nimi słodkie syropy (np. do polewania lodów – zrób syrop z wody, cukru, kwiatów rumianku i soku z cytryny).
- Do dań wytrawnych. Kwiaty rumianku ozdobią letnie zupy i będą znakomitym dodatkiem do wszelkich sałatek (np. w towarzystwie szpinaku i również jadalnych bratków czy nasturcji). Możesz je także wykorzystać jako dodatek do zapiekanek i włoskiej focacci.
- Do napojów. Dodaj kwiaty rumianku do letniej lemoniady. Możesz też nimi aromatyzować napoje alkoholowe.
Co jeszcze można zrobić z rumianku?
Rumianek dzięki swoim właściwościom łagodzącym jest często wykorzystywany w kosmetyce. W warunkach domowych również możesz zrobić rumiankowe SPA. Wystarczy wsypać świeże kwiaty rumianku do kąpieli (jeśli nie chcesz, aby kwiaty pływały w wannie, wsyp je do materiałowego, cienkiego woreczka i zawieś na kranie). Bukiet z rumiankiem możesz ustawić w sypialni. Delikatny zapach przeniesie cię myślami na letnią łąkę i pomoże lepiej zasnąć.
Jeśli samodzielnie zbierasz rumianek, pamiętaj, aby szukać kwiatów z dala od ruchliwych ulic i innych źródeł zanieczyszczeń. Zioła najlepiej zbierać w suche i pogodne dni.
Czytaj też:
Prosty przepis na syrop z kwiatów lipy. Pomoże na przeziębienie i gorączkę