Dieta śródziemnomorska bogata jest w rośliny oraz oliwę z oliwek, ale także ma niską zawartość mięsa i słodkich produktów. Już wcześniej badania wykazały, że ten sposób odżywiania zmniejsza ryzyko różnych problemów zdrowotnych, w tym choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu. Badania wykazały nawet, że dieta śródziemnomorska może wydłużyć życie starszych osób dorosłych, a także zmniejszyć ryzyko choroby Parkinsona i Alzheimera.
Nowe badanie opublikowane w JAMA Network Open dowodzi, że dieta śródziemnomorska może także zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Aby to sprawdzić, naukowcy przeanalizowali dane z Women's Health Study. Główny autor badań – dr Shafqat Ahmad – kierował badaczami z Brigham i Women's Hospital, Harvard Medical School i Harvard T.H. Chan School of Public Health
W sumie naukowcy mieli dostęp do dokumentacji zdrowotnej i nawyków żywieniowych 25 994 kobiet, z których wszystkie były zdrowe na początku badania. Naukowcy obserwowali je przez maksymalnie 12 lat.
Naukowcy zmierzyli poziomy 40 biomarkerów, w tym lipidów, stanów zapalnych, metabolizmu glukozy i lipoprotein. Podzielili uczestników na trzy grupy – niskie, średnie i wyższe spożycie – w zależności od tego, jak ściśle przestrzegali diety śródziemnomorskiej.
Badanie wykazało, że prowadzenie diety śródziemnomorskiej zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o jedną czwartą.
Czytaj też:
Otyłość – małe zmiany mogą pomóc