Liść laurowy, pieprz, cynamon, ziele angielskie i jałowiec to przyprawy chętnie stosowane w kuchni, ponieważ doskonale podkreślają smak potraw. Niewiele osób jednak wie, jak oddziałują na organizm. O prozdrowotnych właściwościach tych roślin opowiedziała w „Dzień Dobry TVN” Patrycja Machałek – autorka książek „Siła ziół” i „Przetwory z pomysłem”. Obejrzyj materiał wideo:
Właściwości prozdrowotne cynamonu
Cynamon to popularna przyprawa. Ma wysoką zawartość aldehydu cynamonowego, który uważa się za odpowiedzialny za większość korzyści zdrowotnych cynamonu. Jest źródłem bardzo silnych przeciwutleniaczy, które walczą z wolnymi rodnikami, niwelują stany zapalne i hamują niebezpieczne procesy w obrębie organizmu.
Cynamon może poprawić niektóre kluczowe czynniki ryzyka chorób serca, w tym cholesterol, trójglicerydy i ciśnienie krwi oraz zwiększyć wrażliwość na insulinę. Wspomaga także odchudzanie.
Cynamon został szeroko przebadany pod kątem jego potencjalnego zastosowania w profilaktyce i leczeniu raka. Badania na zwierzętach potwierdzają jego działanie ochronne.
Aldehyd cynamonowy ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, które mogą być bardzo przydatne w czasie infekcji.
Jałowiec – właściwości lecznicze:
-
działa bakteriobójczo i moczopędnie,
-
wspomaga pracę układu moczowego,
-
ułatwia oddychanie i rozgrzewa,
-
zapobiega zaparciom i wzdęciom,
-
wspomaga pracę wątroby,
-
zapobiega nerwobólom,
-
wzmacnia włosy i zwalcza łupież.
Pieprz, ziele angielskie i liść laurowy
Pieprz wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, a więc będzie nas chronił przed procesami starzenia się i niszczeniem komórek w skutek działania wolnych rodników. Ponadto wspomaga procesy trawienne i spalanie tłuszczu. Działa także odkażająco i przeciwzapalnie.
Liść laurowy i ziele angielskie słyną ze swoich właściwości wspomagających trawienie i właśnie dlatego dodaje się je do wielu potraw, w tym także ciężkostrawnych jak np. bigos.
Czytaj też:
Te zioła rozwiążą wszystkie powszechne problemy zdrowotne?