Mleko jest bogate w wapń, który pomaga zwiększyć gęstość kości, a także działa jako doskonałe źródło białka, ale zbyt duża jego ilość może powodować trądzik, problemy trawienne, a nawet może zwiększać ryzyko rozwoju niektórych rodzajów raka.
Wyszczególniamy poparte dowodami oznaki, na które należy zwrócić uwagę, że pijesz za dużo tego produktu.
Czy picie mleka jest zdrowe – badania
Badania na temat mleka wciąż są niejasne, a naukowcy sprzeczają się między sobą. Mleko dostarcza dużych ilości wapnia, którego niedobór przyczynia się do rozwoju osteoporozy. Spożywanie mleka zmniejsza ryzyko złamań kości. Mleko krowie zawiera także magnez i potas, które wspierają pracę mięśni, mózgu oraz serca. Osoby, które piją mleko, mogą zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Z badań wynika, że regularne picie mleka zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II nawet o 60 procent. Aby obniżyć ryzyko zachorowania na tę chorobę cywilizacyjną, należy nie tylko pić mleko krowie, ale też spożywać przetwory mleczne.
Z mlekiem jest jednak pewien problem – coraz częściej głośno mówi się o problemie tolerancji laktozy. Badania wykazały, że organizm ludzki potrafi strawić laktozę, cukier znajdujący się w mleku krowim, tylko w dzieciństwie. Osoby dorosłe mogą cierpieć na nietolerancję laktozy, która sprawia, że po wypiciu mleka pojawiają się bóle brzucha oraz problemy żołądkowo-jelitowe. Nierzadko występują biegunki, pojawia się problem oddawania nadmiernej ilości gazów.
Nietolerancja laktozy
Na temat mleka jest wiele mitów, natomiast nie da się ukryć, że duża część osób dorosłych nie toleruje laktozy. Po spożyciu mleka pojawiają się u nich reakcje ze strony układu trawiennego, które nie występują po spożyciu innych produktów mlecznych. Osoba, która nie toleruje laktozy, cierpi na wzdęcia, oddawanie nadmiernej ilości gazów, bóle brzucha. Dzieje się tak, ponieważ w mleku krowim znajdują się cukry, których organizm ludzki w wieku dorosłym nie jest w stanie strawić. Przy pojawieniu się takich objawów należy wykluczyć mleko krowie z diety na jakiś czas.
Picie mleka powoduje alergie?
Mleko krowie jest produktem wysoko alergizującym. U coraz większej liczby niemowląt i małych dzieci rozpoznaje się nietolerancję białek mleka krowiego. U takich dzieci pojawiają się dolegliwości żołądkowo-jelitowe, stany zapalne skóry, problem z oddawaniem nadmiernej ilości gazów, bóle brzucha. Aby wyeliminować te objawy, należy wykluczyć całkowicie mleko z diety, a także wszelki nabiał i przetwory mleczne. Dopiero gdy organizm oczyści się z białek mleka krowiego, bóle brzucha mogą minąć.
Picie mleka powoduje anemię
Nadmiar mleka w diecie może przyczyniać się do rozwoju anemii. Zbyt duża ilość mleka krowiego może utrudniać wchłanianie żelaza i prowadzić do rozwoju anemii. Obserwuje się to głównie u małych dzieci w wieku do 5 lat, które spożywają zbyt duże ilości mleka.
Picie mleka jest niewskazane w chorobie wrzodowej i przy refluksie
Osoby, które cierpią na wrzody żołądka, nie powinny pić mleka. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym wyborem będzie mleko roślinne, np. owsiane, ryżowe czy migdałowe. Warto jednak sięgnąć po przetwory mleczne i włączyć do diety wiele różnego rodzaju produktów mlecznych, np. kefiry, maślanki czy jogurty naturalne, które mogą działać osłonowo na żołądek i neutralizować ilość kwasu solnego.
Ile mleka należy pić w ciągu dnia?
Zanim zagłębimy się w to, co zbyt duża ilość mleka może zrobić dla twojego ciała, ustalmy przybliżone wytyczne dotyczące tego, ile mleka powinieneś pić dziennie. Według raportu Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych osoby powyżej dziewiątego roku życia mogą wypijać trzy filiżanki mleka dziennie. Opiera się to na założeniu, że mleko i inne produkty mleczne są doskonałym źródłem wapnia, fosforu, witaminy A, witaminy D (w produktach wzbogaconych witaminą D), ryboflawiny, witaminy B12, białka, potasu, cynku, choliny, magnezu i selenu.
Nadmierne spożycie mleka nie jest dużym problemem, rzadko osiąga się próg trzech filiżanek dziennie. To dobra wiadomość, ponieważ nie potrzebujesz całego mleka, aby czerpać korzyści odżywcze z napoju. Jeśli spożywasz około 2000 kalorii dziennie, National Dairy Council stwierdziła, że tylko jedna 230 ml porcja mleka zapewnia unikalny pakiet składników odżywczych, który stawia cię na dobrej drodze do osiągnięcia dziennego zapotrzebowania na wapń, ryboflawinę i inne kluczowe składniki odżywcze.
Czy w ogóle powinieneś pić mleko?
Jednym z ważnych zastrzeżeń dotyczących spożycia mleka jest to, że są ludzie, którzy powinni całkowicie unikać tego napoju. Obejmuje to tych, którzy nie tolerują laktozy. Nietolerancja laktozy jest zwykle spowodowana niedoborem enzymu w organizmie zwanego laktazą, który rozkłada laktozę znajdującą się w mleku i jest niezbędny do jej całkowitego trawienia.
Jak powiedzą ci znajomi nietolerujący laktozy, picie mleka przy tej chorobie nie jest zabawne. Może powodować skurcze brzucha, wzdęcia i biegunkę. Jeśli nadal chcą spożywać produkty mleczne, ale że masz nietolerancję laktozy, istnieje wiele alternatywnych rozwiązań na bazie produktów mleczarskich, a także opcje na bazie roślin, takich jak substytuty mleka.
Jak sprawdzić, czy pijesz za dużo mleka?
Ponieważ niektóre skutki uboczne picia zbyt dużej ilości mleka są dość powszechne, może być trudno stwierdzić, czy dyskomfort, który odczuwasz, jest bezpośrednio związany ze spożyciem mleka. Oto pięć znaków ostrzegawczych, na które należy zwrócić uwagę, a które wskazują, że pijesz za dużo mleka.
Czytaj też:
Czy można bezpiecznie mrozić mleko? Odpowiedź może zaskoczyćCzytaj też:
Maślanka – właściwości zdrowotne. Czy maślanka jest zdrowsza od kefiru?
Nadal możesz być wrażliwy na laktozę bez pełnej nietolerancji na nią, a zbyt duża jej ilość może powodować inne problemy trawienne, takie jak „nieszczelne jelita”, które powodują, że bakterie i toksyny mogą „wyciekać” przez ściany jelita. Może się tak zdarzyć, ponieważ według przeglądu badań z 2008 r. inhibitory proteazy, które znajdują się w mleku krowim, powodują zaburzenia równowagi enzymów trawiennych i nadprodukcję trypsyny, enzymu niszczącego połączenia między komórkami jelit.
2. Ciągle jesteś zmęczony
Badania wykazały, że zwiększone spożycie mleka może również przyczyniać się do „nieszczelnego jelita”. Teoria głosi, że kazeina a1 (która znajduje się w mleku) ma działanie zapalne na wyściółkę jelit, co może zwiększać przepuszczalność błony śluzowej jelita. Rezultatem jest coś, co nazywa się dybiozą mikrobiomu, gdzie mikrobiom bakteryjny jelit jest niezrównoważony i zawiera więcej złych bakterii niż dobrych. Naukowcy z Cornell niedawno połączyli nieszczelne jelita z zespołem chronicznego zmęczenia, stanem, w którym normalny wysiłek prowadzi do wyniszczającego zmęczenia, którego nie łagodzi odpoczynek.
3. Masz trądzik
Kiedy stale karmisz swoje ciało czymś, czego nie może tolerować, może to prowadzić do zapalenia. I to zapalenie będzie objawiać się na różne sposoby. Jednym z nich jest pogorszenie stanu skóry. Jedno z badań wykazało, że pełnotłuste produkty mleczne były powiązane z umiarkowanym i ciężkim trądzikiem, iloraz ryzyka wyniósł 4,81 dla chłopców i 1,8 dla dziewcząt. Niedawna metaanaliza 14 badań wykazała, że mleko pełne, mleko o niskiej zawartości tłuszczu i inne rodzaje mleka były powiązane z trądzikiem.
4. Twoja masa kostna spadła
Powszechnie wiadomo, że wapń w mleku pomaga wzmocnić kości, ale ponieważ mleko może również wywoływać stany zapalne, istnieją badania, które sugerują, że spożywanie zbyt dużej ilości mleka może powodować kruchość i łamliwość kości. Na przykład badanie opublikowane w The Journal of Nutrition w 2015 roku wykazało, że spożywanie produktów mlecznych zwiększyło stan zapalny o niskim stopniu nasilenia u niewielkiej próbki dorosłych Niemców. Ponadto badanie BMJ z 2014 roku wykazało, że nadmierne picie mleka faktycznie zwiększało ryzyko złamań kości u kobiet w porównaniu z kobietami, które piły mało mleka. Ryzyko złamania kości wzrosło o 16 procent u kobiet, które wypijały trzy lub więcej szklanek dziennie, a ryzyko złamania biodra wzrosło o 60 procent, jak wskazują wyniki.
5. Masz objawy choroby układu sercowo-naczyniowego
Według badania BMJ z października 2014 r. picie zbyt dużej ilości mleka wiązało się ze zwiększonym ryzykiem zgonu u mężczyzn i kobiet, a także ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia i raka u kobiet. Dokładniej mówiąc, naukowcy odkryli, że kobiety, które wypijały trzy lub więcej szklanek mleka każdego dnia, miały prawie dwukrotnie większe ryzyko zgonu i chorób układu krążenia oraz 44% większe ryzyko raka w porównaniu z kobietami, które piły mniej niż jedną szklankę dziennie. Ogólne ryzyko śmierci u mężczyzn wzrosło o około 10 procent, jeśli codziennie wypijali trzy lub więcej szklanek mleka. Jeśli odczuwasz ból w klatce piersiowej, przeszedłeś udar mózgu lub zawał serca, warto zapytać lekarza, czy nadal powinieneś pić mleko.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.