Dieta GOLO była jedną z najczęściej wyszukiwanych diet w 2016 r. i od tego czasu zyskuje na popularności. Możesz wykupić program dietetyczny na 30, 60 lub 90 dni. Stosowanie tej diety gwarantuje szybką utratę wagi i poprawę zdrowia bez liczenia kalorii i monitorowania zawartości konkretnych składników odżywczych. Stwierdzono również, że GOLO pobudza metabolizm, zwiększa poziom energii oraz utratę tłuszczu. Wszystko to ma miejsce dzięki uzyskaniu równowagi poziomu hormonów.
Czytaj też:
Dieta DASH – rewelacyjnie wpływa na serce i pozwala zgubić niechciane kilogramy
Czym jest dieta GOLO?
Dieta GOLO wpływa korzystnie na poziom insuliny, który z kolei ma znaczenie w procesie zdrowej i skutecznej utraty wagi. Została opracowana przez zespół lekarzy i farmaceutów. Ma pomóc zrównoważyć poziom hormonów, przyspieszyć metabolizm i wspomagać organizm w osiągnięciu trwałej utraty wagi.
Dietę stworzono w oparciu o wyniki badań, które wykazały, że dieta o niskim indeksie glikemicznym – czyli składająca się głównie z żywności, która nie podnosi poziomu cukru we krwi ani poziomu insuliny – może wspomóc utratę wagi oraz spalanie tłuszczu i przyspieszyć metabolizm.
Twórcy diety GOLO podają, że możesz jeść nawet 20-30 procent więcej żywności niż w przypadku konwencjonalnych diet odchudzających. Dzięki temu przyspieszysz metabolizm i będziesz mógł koncentrować się na zdrowszych wyborach, zamiast liczyć kalorie lub ograniczać spożywanie posiłków.
Aby uzyskać lepsze rezultaty, autorzy diety zalecają równoległe stosowanie suplementu o nazwie GOLO Release, który zawiera szereg ekstraktów roślinnych i minerałów. Mają one pomagać w regulacji poziomu cukru we krwi, zwiększać energię oraz zmniejszać uczucie głodu. Zamawiający otrzymuje również tzw. plan ratunkowy GOLO, czyli przewodnik, który uczy, jak komponować zbilansowane, zdrowe posiłki i spożywać ulubione potrawy – w oparciu o osobistą szybkość metabolizmu. Plan zapewnia również dostęp do społeczności online, która obejmuje bezpłatne plany posiłków, oceny stanu zdrowia, wsparcie od trenerów online i pomocne w diecie produkty w niższych cenach.
Czy rzeczywiście pomaga schudnąć?
Dieta GOLO skłania do spożywania zdrowej, pełnowartościowej żywności oraz zwiększenia aktywności fizycznej – co właściwie może pomóc w odchudzaniu. Na podstawie kilku badań – finansowanych i prowadzonych przez twórców diety GOLO – stwierdzono jej skuteczność. Są one dostępne na stronie internetowej firmy.
Pewne badanie, które trwało 26 tygodni, a w którym udział wzięło 35 dorosłych z nadwagą i otyłością wykazało, że połączenie określonego schematu ćwiczeń wraz z zażywaniem suplementu GOLO i zmianą sposobu żywienia na tę dietę spowodowało średnią utratę masy ciała wynoszącą 14 kg.
Inne badanie przeprowadzone z udziałem 21 osób wykazało, że ci, którzy połączyli dietę i ćwiczenia z suplementem GOLO Release, stracili łącznie 24 kg w ciągu 25 tygodni – lub o około 15 kg więcej niż grupa kontrolna, która nie przyjmowała suplementu.
Należy jednak pamiętać, że były to badania na niewielką skalę, a ich wyniki nie zostały opublikowane w naukowych czasopismach. Ponieważ badania były finansowane i prowadzone przez twórców diety GOLO, istnieje wysokie ryzyko stronniczości w kwestii wyników.
Ponadto nie wyjaśniono, czy utrata masy ciała jest spowodowana przez samo stosowanie programu GOLO, czy może przez kombinację zdrowej diety, ćwiczeń i zmiany stylu życia.
Czytaj też:
Dieta strefowa – na czym polega jej sukces?
Zalety diety GOLO
Dieta GOLO opiera się na kilku stałych zasadach, takich jak zwiększenie wysiłku fizycznego i wyeliminowanie przetworzonej żywności. Może dzięki temu skutkować utratą wagi i poprawić poziom cukru we krwi.
W istocie, na podstawie wielu badań wykazano, że regularne ćwiczenia mogą obniżać poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą i nie tylko. Ponadto jedna z analiz 98 produktów gotowych do spożycia wykazała, że mało przetworzona żywność szybciej przynosi uczucie sytości i bardziej redukuje poziom cukru we krwi niż produkty wysoko przetworzone.
Dieta GOLO motywuje również do spożywania bogatych w składniki odżywcze pokarmów takich jak owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze i chude białka. Dzięki temu łatwiej jest dostarczyć do organizmu wszystkie niezbędne witaminy, minerały i antyoksydanty.
Co więcej, dieta może być dobrym rozwiązaniem, jeśli masz mocno ograniczoną wiedzę na temat odżywiania lub nie masz czasu jej pogłębiać. GOLO ułatwia komponowanie zbilansowanych posiłków. W jednym daniu łączy 1-2 porcje węglowodanów, białek, tłuszczów i warzyw.
Co można jeść?
Jednym z fundamentów diety GOLO jest GOLO Metabolic Fuel Matrix. Umożliwia dokonywanie wyborów z czterech „grup paliwowych” – białek, węglowodanów, warzyw i tłuszczów. Powinieneś jeść trzy posiłki dziennie i przydzielać 1-2 standardowe porcje z każdej grupy paliwowej na posiłek. Wielkości porcji znacznie się różnią: porcję może stanowić jedna łyżka stołowa (15 ml) oliwy z oliwek albo 85 gramów chudego białego mięsa lub ryb. Ćwiczenia z kolei przyczyniają się do tego, że dieta staje się mniej restrykcyjna. To pozwala ci spożywać przekąski lub dodatkowe porcje jedzenia w ciągu dnia.
Oto niektóre z produktów, które wolno spożywać:
-
Białko: jaja, mięso, drób, owoce morza, orzechy, produkty mleczne;
-
Węglowodany: jagody, owoce, ignamy, dynia piżmowa, słodkie ziemniaki, białe ziemniaki, fasola, produkty pełnoziarniste;
-
Warzywa: szpinak, jarmuż, rukola, brokuły, brukselka, kalafior, seler, ogórki, cukinia;
-
Tłuszcze: oliwa z oliwek, olej kokosowy, orzechy, nasiona chia, nasiona konopi, nasiona lnu.
Dieta GOLO eliminuje przetworzone produkty spożywcze i skupia się na zdrowej, pełnowartościowej żywności. Krótkoterminowe wersje diety, takie jak „7-Day Kickstart” lub „Reset 7”, są przedstawiane jako szybkie i proste sposoby oczyszczenia organizmu z toksyn przed przejściem do standardowej diety GOLO. W przypadku tych krótkich diet żywność, taką jak czerwone mięso, produkty mleczne i ziarna, należy całkowicie wyeliminować. Można je jednak później ponownie wprowadzić i spożywać z umiarem w ramach regularnej diety GOLO.
Czego zatem należy unikać? Oto lista produktów:
-
Przetworzona żywność: chipsy ziemniaczane, krakersy, ciastka, wypieki;
-
Czerwone mięso: tłusta wołowina, jagnięcina, wieprzowina (tylko w dietach krótkoterminowych);
-
Napoje słodzone cukrem: napoje gazowane, napoje izotoniczne, słodzone herbaty, soki;
-
Ziarna: chleb, jęczmień, ryż, owies, makaron, proso (tylko w dietach krótkoterminowych);
-
Produkty mleczne: ser, mleko, jogurt, masło, lody (tylko w dietach krótkoterminowych);
-
Sztuczne substancje słodzące: aspartam, sukraloza, sacharyna.
Potencjalne skutki uboczne
Dieta GOLO w oryginalnej wersji z suplementacją i innymi dodatkami do zakupienia jest kosztowna. Jedno opakowanie suplementu GOLO kosztuje 38 dolarów za 90 tabletek. Zawiera on ekstrakty roślinne, które mają wspomagać metabolizm, a także mikroelementy. Składniki te można łatwo dostarczyć wraz z prawidłowo skomponowaną dietą lub poprzez przyjmowanie ogólnodostępnych suplementów zawierających cynk, chrom i magnez.
Ponadto, choć wiele osób może z łatwością komponować zdrowe posiłki zgodne z zasadami diety, inni mogą uważać to za trudne i narzucające sporo restrykcji. Dietę charakteryzują dosyć surowe zasady dotyczące tego, które produkty spożywcze i w jakiej wielkości porcji są dozwolone. Mnogość odmian diety i wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę – takich jak indywidualne tempo przemiany materii – mogą również powodować różne dylematy.
Co najważniejsze, brakuje bezstronnych badań dotyczących diety GOLO. Jak już zauważono, jedyne dostępne badania są bezpośrednio finansowane i prowadzone przez jej twórców. Dlatego nie jest jasne, czy sam program dietetyczny ma jakieś dodatkowe korzyści oprócz zwykłego promowania zdrowej diety i regularnych ćwiczeń.
Czytaj też:
The Warrior Diet – walcz z nadwagą jak prawdziwy wojownik