Wszystkie schorzenia trzustki oraz zaburzenia w jej funkcjonowaniu wymagają stosowania odpowiednio dopasowanej do indywidualnych potrzeb, lekkostrawnej diety. Ma ona ogromny wpływ na proces leczenia i regeneracji trzustki, który dzięki odpowiedniemu sposobowi odżywiania przebiega znacznie szybciej. Co mogą jeść osoby z chorą trzustką?
Chora trzustka – dieta
Choroby trzustki przez długi czas mogą nie dawać wyraźnych objawów. Często pojawiające się podczas ich przebiegu bóle brzucha, biegunki lub bóle pleców mogą być przez długi czas brane za objawy przemęczenia, stresu lub przeciążenia kręgosłupa.
W czasie leczenia i rekonwalescencji pacjentów z chorobami trzustki stosuje się specjalną dietę, której głównym zadaniem jest odciążenie wymagającego regeneracji narządu oraz wsparcie procesu jego leczenia.
Dieta trzustkowa – zasady
Dieta trzustkowa uwzględnia przede wszystkim rezygnację z produktów spożywczych bogatych w tłuszcz oraz błonnik pokarmowy. Jest ona podzielona na 3 etapy, które dostosowane są do stanu zdrowia pacjenta.
Dieta trzustkowa opiera się na przestrzeganiu 5 ważnych zasad.
-
Po pierwsze: trzeba jeść często, ale mniejsze porcje.
-
Po drugie: trzeba jeść jedynie lekkostrawne i dietetyczne potrawy.
-
Po trzecie: trzeba wyeliminować z jadłospisu pokarmy ciężkostrawne, wzdymające, tłuste i zawierające duże ilości błonnika.
-
Po czwarte: trzeba całkowicie rezygnować z alkoholu i innych używek.
- Po piąte: trzeba zadbać o jakość spożywanych produktów, które powinny być jak najwyższej jakości.
Etapy diety trzustkowej
Pierwszy etap diety trzustkowej trwa około 30 dni i wprowadzany jest zaraz po wykryciu schorzenia np. zapalenia trzustki. Ma on na celu przede wszystkim ograniczenie aktywności trzustki oraz zmniejszenie wydzielanych przez nią enzymów. Warto wiedzieć, że pierwszy etap diety trzustkowej wymaga dużej samodyscypliny oraz całkowitej zmiany nawyków żywieniowych. W tym okresie trzeba regularnie spożywać 4-5 posiłków na dobę oraz ograniczyć wielkość spożywanych porcji.
Z diety należy wyeliminować m.in.:
-
wszystkie pokarmy smażone i pieczone z dodatkiem tłuszczu,
-
tłuste sosy, zupy, wędliny, mięsa, ryby,
-
ciężkostrawne produkty pełnoziarniste np. pieczywo razowe i gruboziarniste kasze.
-
pełnotłusty i półtłusty nabiał oraz przetwory mleczne,
-
słodycze i słodkie przekąski, produkty wysoko przetworzone,
-
mięsne wywary i buliony oraz zupy z ich dodatkiem,
-
potrawy z dodatkiem zasmażek,
-
owoce,
-
wyroby cukiernicze,
-
warzywa zawierające dużo błonnika, warzywa oraz rośliny strączkowe o właściwościach wzdymających,
-
ostre przyprawy, kostki rosołowe,
-
kawę oraz czarną herbatę,
-
napoje gazowane,
- majonez i sosy z jego dodatkiem.
Na tym etapie dopuszczone jest spożywanie produktów gotowanych w wodzie oraz na parze, a także pieczonych w folii i duszonych bez dodatku tłuszczu. Spożywane warzywa trzeba obierać i usuwać z nich pestki; nie powinny być one zjadane na surowo.
Drugi etap diety trzustkowej jest nieco mniej restrykcyjny. Rozpoczyna się w momencie, gdy leczenie zaczyna przynosić efekty i trzustka lepiej funkcjonuje. Na tym etapie można wprowadzić do diety niewielkie ilości zdrowych tłuszczów oraz spożywać małe porcje chudego nabiału. Lekkostrawna dieta powinna opierać się na ryżu, kleikach z dodatkiem chudego nabiału, pszennym pieczywie, chudym mięsie (najlepiej mielonym), gotowanych i przetartych warzywach lub miksowanych zupach. Można także spożywać lekkostrawne dania w słoiczkach, które przeznaczone są dla niemowląt.
Trzeci etap diety trzustkowej zakłada stopniowe wprowadzanie kolejnych porcji zdrowych tłuszczów oraz świeżych warzyw i owoców (najlepiej w postaci soków lub przecierów). Jeżeli organizm dobrze reaguje na leczenie i stosowaną dietę, można powoli wprowadzać zasady zdrowego odżywiania, jednak z zachowaniem umiaru i dbałością o ilość oraz jakość spożywanych pokarmów.
Czytaj też:
Zajadasz się grzybami? Możesz sobie zaszkodzić. Sprawdź, kto nie powinien ich jeść