Zdrowa dieta to podstawa. Należy pamiętać o odpowiedniej ilości posiłków i ich zbilansowaniu. To, że posiłki są zdrowe nie oznacza, że możemy się nimi objadać! Jak uchronić się przed przejedzeniem? Oto wskazówki!
6 metod radzenia sobie z nocnym podjadaniem
-
Zadbaj o spokojny sen. Brak snu i krótki czas snu związane są z wyższym spożyciem kalorii i niską jakością diety. Kiedy jesteśmy niewyspani, trudniej nam kontrolować spożycie kalorii w ciągu dnia i właściwie planować posiłki. Może się okazać, że niepotrzebnie objadamy się lub ograniczamy się np. do dwóch posiłków – opychamy się w ciagu dnia w biegu, a następnie późnym wieczorem.
-
Wprowadź rutynę. Nie tylko w kwestii spania, ale także codziennych nawyków. Rozpisz, o której będziesz jeść posiłki i co trafi do twojego żołądka. Rozłóż swoje zapotrzebowanie kaloryczne na wszystkie posiłki, a dzięki temu unikniesz napadu głodu wieczorem. Posiadanie rutyny posiłków i snu może pomóc w przełamaniu niezdrowych zachowań.
-
Zacznij planować posiłki. Planowanie posiłków i spożywanie zdrowych przekąsek może zmniejszyć szanse, że zjesz pod wpływem impulsu i dokonasz złych wyborów żywieniowych. Jest to najprostszy sposób radzenia sobie z napadami głodu. Ponadto jedzenie w zaplanowanych odstępach czasu w ciągu dnia może pomóc utrzymać stabilność cukru we krwi.
- Wprowadź więcej białka. Włączenie białka do każdego posiłku może zmniejszyć łaknienie i nocne jedzenie. Białko daje uczucie sytości na dłużej.
-
Wyczyść szafki i lodówkę. Przestań trzymać w kuchni różne niezdrowe przekąski. Jeśli będą w zasięgu ręki, szanse na nocne podjadanie rosną. Możesz wprowadzać zmiany stopniowo i na początku sięgać po zdrowsze przekąski, gdy najdzie cię napad głodu. W dłuższej perspektywie nie jest to jednak wystarczające. Mimo wszystko garść orzechów zawsze będzie lepszą opcją niż paczka chipsów.
- Idź po pomoc. Jeżeli twoje nocne podjadanie ma podłoże emocjonalne, nie zwlekaj z szukaniem pomocy. Udaj się do psychoterapeuty lub psychodietetyka. Może się też okazać, że zmagasz się z zaburzeniami odżywiania, o czym nie wiesz. Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, konieczna może być wizyta u psychiatry i wdrożenie leczenia farmakologicznego. Poproś o wsparcie pozostałych domowników. Lęk i stres to dwa najczęstsze powody, dla których ludzie jedzą, gdy nie są głodni. Musisz nauczyć się radzić sobie z tymi emocjami.
Czytaj też:
Planujesz przejść na dietę ketogeniczną? Przygotuj się na te problemy zdrowotne
Źródło: X-news