Powinien mieć wyrazisty, kwaskowy smak i piękny kolor. Na wigilijnych stołach, w zależności od rodzinnej tradycji, podaje się go z uszkami, pasztecikami czy pierogami. My podpowiadamy, jak sprawić, że będzie dobrze smakował i pięknie wyglądał.
Dodaj do barszczu surowego buraka
Kiedy skończysz gotować barszcz, do gotowej zupy dodaj przekrojonego na pół, obranego, surowego buraka. Ta prosta sztuczka sprawi, że barszcz będzie miał piękny kolor i nabierze głębokiego smaku. To jednak rada dla tych, którzy nie robią zupy na ostatnią chwilę. Najlepiej zostawić barszczyk z burakiem na noc. Potem wystarczy wyjąć buraka, podgrzać barszcz i podawać.
Dodaj do barszczu kwaśne jabłko
Ten prosty dodatek sprawi, że zupa zyska przyjemny posmak. Wystarczy dodać kawałki jabłka w czasie gotowania. Standardowym dodatkiem do barszczu, który pomaga mu zachować kwasowość i odpowiedni kolor jest ocet. Warto tu postawić na zdrowszy od spirytusowego ocet jabłkowy. Ocet jabłkowy i dodatek jabłka wzmocnią kwaskowy smak zupy.
Nie gotuj barszczu po dodaniu zakwasu
Jeśli przygotowujesz barszcz na zakwasie, po dodaniu zakwasu nie doprowadzaj już zupy do wrzenia. Straci wówczas kolor i cenne składniki, jakie zawiera zdrowy, naturalny zakwas. Taki barszcz przed podaniem jedynie podgrzewa się do odpowiedniej do jedzenia temperatury.
Dodaj do barszczu świeży czosnek
To coś dla tych, którzy lubią wyraziste smaki i aromaty. Przed podaniem wciśnij do zupy ząbek czosnku. Podobny efekt uzyskasz, kiedy do gorącego barszczu dodasz odrobinę tartego, świeżego chrzanu.
Czytaj też:
Sprawdzony przepis na wigilijny barszcz na zakwasie. Jest naprawdę łatwy do zrobienia!Czytaj też:
Jak zrobić idealne świąteczne dania? Magda Gessler zdradziła swoje sekretne przepisy