Czekoladowe Mikołaje można po prostu schrupać. Ale jeśli masz ich zbyt dużo i niekoniecznie masz ochotę jeść kolejnego, możesz je wykorzystać w inny sposób.
Napój z czekoladowego Mikołaja
Z czekoladowego Mikołaja możesz zrobić rozgrzewający napój. Pokrusz czekoladę i wrzuć do rondelka razem z pełnotłustym mlekiem i podgrzewaj, aż cała czekolada dobrze się rozpuści. Do takiego napoju możesz dodać jeszcze cynamon, a wersji dla dorosłych – odrobinę rumu. Napój możesz także zrobić z dowolnego mleka roślinnego – najlepiej z napojów dedykowanych do kawy (mają więcej tłuszczu).
Słodycze z czekoladowych Mikołajów
Czekoladowe Mikołaje pokruszone na kawałki lub starte na tarce możesz dodawać do wypieków (np. do babeczek jogurtowych). Ale możesz też z nich zrobić domowe pralinki. Wykorzystaj do tego dowolne orzechy, nasiona (np. sezam i pestki słonecznika) i suszone owoce. Orzechy posiekaj i upraż na patelni. Owoce (np. suszoną żurawinę lub śliwkę) pokrój na mniejsze kawałki. Czekoladowe figurki rozpuść i wymieszaj z orzechami i bakaliami. Rozsmaruj na papierze do pieczenia i dobrze schłodź. Połam na kawałki i pyszne domowe czekoladki do chrupania gotowe.
Likier z czekoladowych Mikołajów
Świąteczne Mikołaje możesz przerobić na słodki alkohol. Aby zrobić likier, potrzebujesz wódkę lub rum, słodką śmietankę, Mikołaje i cukier. W garnku zagotuj śmietankę (200 ml) z ok. 100 g cukru. Dodaj 400 g pokruszonych czekoladowych Mikołajów. Zdejmij rondelek z ognia i poczekaj, aż czekolada się rozpuści. Teraz kolejne 200 ml śmietanki i przestudź wszystko. Na koniec do mieszanki dodaj 250 ml rumu lub wódki. Gotowy likier przelej do butelek i przechowuj w lodówce.
WAŻNE: likieru z czekoladowych Mikołajów nie wolno podawać dzieciom, kobietom w ciąży i innym osobom, które z różnych powodów nie mogą pić alkoholu. Według WHO nie ma bezpiecznej dawki alkoholu.
Czytaj też:
Nalewka z cytryn i kawy. To dawka energii i zaskakujący smakCzytaj też:
Co zrobić ze smażonym karpiem po świętach? Na liście krokiety rybne i ryba w occie