Przygotowanie naleśników nie jest trudne ani pracochłonne. Nie wymaga też dużej liczby składników. W klasycznym przepisie występują produkty, takie jak: mąka, mleko, woda, jajka, sól i tłuszcz (olej lub masło). Okazuje się jednak, że można tę listę znacznie skrócić, a zdecydowana większość obecnych na niej artykułów spożywczych nie jest niezbędna do przyrządzenia ciasta. Zobacz, co można z niej śmiało wykreślić.
Jak zrobić naleśniki bez mąki?
Wystarczy połączyć ze sobą dwa składniki. Chodzi o jogurt naturalny i jajka. Do przygotowanej masy można dodać szczyptę soli (opcjonalnie). Całość należy dokładnie wymieszać i usmażyć na niewielkiej ilości tłuszczu. Gotowe naleśniki świetnie komponują się z wieloma różnymi dodatkami. Wspaniale współgrają też z dżemem, konfiturą, albo domową nutellą. Jeśli zależy ci na utrzymaniu szczupłej sylwetki, sięgnij po produkty w stylu fit, na przykład skyr wymieszany z miodem, cynamonem i posiekanymi orzechami. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by wykorzystać świeże lub mrożone owoce (banany, borówki amerykańskie, truskawki, jagody, brzoskwinie, nektarynki etc.).
Przepis: Naleśniki bez mąki
To świetna alternatywa dla klasycznie przyrządzanych placków
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Wegetariańska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 4 jajka
- 100 g gęstego jogurtu naturalnego
- szczypta soli (opcjonalnie)
Dodatkowo:
- masło klarowane do smażenia
Sposób przygotowania
- Szykowanie masyWymieszaj jogurt naturalny i jajka. Dodaj sól, jeśli jej używasz, i ponownie połącz wszystkie składniki. Możesz użyć do tego celu blendera.
- Smażenie naleśnikówRozgrzej patelnię z niewielką ilością tłuszczu. Wylej na nią niezbyt cienką warstwę masy i smaż na złoty kolor z każdej strony.
Wskazówka: Jogurt naturalny możesz zamienić na śmietankę. Jeśli lubisz słodkie naleśniki, dodaj do ciasta szczyptę erytrytolu. Dobrze sprawdzi się też odrobina esencji waniliowej.
Naleśniki bez mąki – dla kogo będą dobrym wyborem?
Naleśników bez mąki spróbować może każdy. Są pyszne, mięciutkie i elastyczne. Bez trudu można je wypełnić farszem i zawinąć. Po tego typu placki chętnie sięgają pacjenci z nietolerancją glutenu, a także osoby na diecie ketogenicznej. Ten sposób odżywiania polega na znacznym ograniczeniu węglowodanów w codziennym jadłospisie na rzecz większej ilości tłuszczów. Wprowadza on organizmu w stan ketozy. Głównym „paliwem” dla narządów i tkanek stają się ciałka ketonowe, czyli produkty uboczne spalania tłuszczu. W efekcie dochodzi do szybkiej utraty kilogramów. Należy jednak pamiętać, że tego typu dieta, stosowana bez nadzoru specjalisty, może wywołać wiele problemów zdrowotnych.
Czytaj też:
Makłowicz ma niecodzienny patent na idealne naleśniki. Smakują lepiej niż te od Magdy GesslerCzytaj też:
Moja babcia ma swój patent na pyszne naleśniki. Zapisałam przepis dla kolejnych pokoleń