Naukowcy ustalili wyraźny związek między chorobą zapalną jelit (IBD) a chorobą trzewną. Niedawno opublikowane badanie Farncombe Family Digestive Health Research Institute w McMaster wykazało dziewięciokrotne zwiększenie ryzyka wystąpienia IBD u pacjentów, u których wcześniej zdiagnozowano celiakię, poważną chorobę autoimmunologiczną wywołaną jedzeniem żywności zawierającej gluten.
„Istnieje silny związek między IBD a celiakią”, powiedziała dr Elena Verdu, profesor wydziału medycyny na McMaster University. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) szacują, że u około 3 milionów dorosłych osób w USA zdiagnozowano IBD w 2015 r. IBD może obejmować wiele chorób, ale najczęstsze są: wrzodziejące zapalenie okrężnicy i choroba Crohna. Stan jest przewlekły i zaczyna się we wczesnej dorosłości, ale przyczyny IBD i nietolerancji glutenu są nadal nieznane.
Jakie wnioski płyną z badań?
Badanie było metaanalizą, co oznacza, że analizowało poprzednie badania. Prof. Verdu i zespół uwzględnili 65 badań, z udziałem ponad 43 tysięcy pacjentów z celiakią, 166 tysięcy żyjących z IBD i 3000 z „nieokreślonym zapaleniem jelita grubego”. 43 badania przeprowadzono na dorosłych, 12 na dzieciach, a 9 obejmowało osoby w każdym wieku. Większość z nich była europejczykami, ale analiza obejmowała też badania ukończone w Ameryce Północnej i Azji. „Nasz przegląd potwierdził, że istnieje silny związek między celiakią a IBD, ale w tej chwili nie jest jasne, czy badanie przesiewowe IBD powinno być wykonywane w przypadku celiakii i odwrotnie”, powiedziała prof. Verdu w oświadczeniu.
Według niej badania te potwierdzają silny związek między IBD a celiakią. Odkrycie jest ważne, ponieważ „niezdiagnozowanie jednego lub drugiego stanu może zagrozić prawidłowej odpowiedzi na dostępne leczenie”. Oznacza to, że lekarze mogą rozważyć przeprowadzenie testu „na celiakię u pacjenta z IBD, który pozostaje objawowy pomimo ustąpienia zapalenia jelita grubego”. Ocenę IBD można również rozważyć u pacjentów z celiakią,którzy mają uporczywe objawy, a nie reagują dobrze na dietę bezglutenową.
Czytaj też:
Pestycydy, teflon i celiakia – co je łączy? Odpowiedź zaskakuje