Czerwiec to czas, kiedy krzewy jaśminowca wonnego rozkwitają białymi, intensywnie pachnącymi kwiatami. Warto jednak wiedzieć, że ta roślina, choć powszechnie nazywana jaśminem, z jaśminem lekarskim nie ma nic wspólnego.
Jaśmin a jaśminowiec. Czym się różnią te rośliny?
Jaśmin lekarski to roślina z rodziny oliwkowatych. To właśnie jaśmin lekarski znajdziesz w herbatkach jaśminowych, a olejek z jaśminu jest cennym surowcem wykorzystywanym w przemyśle perfumiarskim oraz aromaterapii. Jaśmin potrzebuje ciepłego klimatu i w warunkach naturalnych nie przetrwałby u nas zimy. Wielbiciele roślin doniczkowych mogą za to wyhodować własny jaśmin w domu.
Jaśminowiec wonny należy z kolei do rodziny skalnicowatych. Jest dość powszechny w naszym klimacie. Białe kwiaty jaśminowca cenione są m.in. za charakterystyczny, intensywny zapach. Nie brakuje im również właściwości leczniczych.
Jakie właściwości ma jaśminowiec?
Jak wylicza w opracowaniu na temat jaśminowca wonnego dr Henryk Różański (m.in. specjalista fitoterapii), kwiaty jaśminowca zawierają flawonoidy i olejek eteryczny bogaty w cenne składniki. I tak na przykład umbeliferon absorbuje promienie UV, skopletyna działa obniża ciśnienie tętnicze, działa rozkurczowo i cytotoksycznie, kwas ursolowy działa przeciwzapalnie, cytotoksycznie i obniża poziom cholesterolu we krwi a kwas oleanolowy działa ochronnie na miąższ wątroby. Kwas ferulowy i flawonoidy mają aktywność antyagregacyjną, przeciwzapalną, przeciwzakrzepową i antybakteryjną. Kwas ferulowy ochrania wątrobę.
Jak pisze dr Różański, biorąc pod uwagę zastosowania w ziołolecznictwie i patrząc na skład jaśminowca, można określić, że ma działania uspokajające, przeciwzapalne, napotne, przeciwbakteryjne, rozkurczowe na mięśnie gładkie i obniżające ciśnienie krwi, może również pomóc obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
Jak wykorzystać kwiaty jaśminowca?
Kwiaty jaśminowca można wykorzystać jako dodatek do herbat, a dr Henryk Różański proponuje, aby zrobić z nich napar na wodzie lub mleku.
Kwiaty jaśminowca są też wdzięcznym dodatkiem do letnich potraw, napojów, ale też przetworów (można zrobić z nich syrop o charakterystycznym aromacie, dodać do konfitur, albo zrobić nalewkę). Kwiaty jaśminowca warto wykorzystać do bukietów, ale warto pamiętać, że nie każdemu może odpowiadać ich intensywny zapach.
Czytaj też:
Czarny bez – właściwości lecznicze. Poznaj zalety kwiatów i owocówCzytaj też:
Czy wiesz, że kwiaty koniczyny są jadalne? To cenne zioło dla kobiet