Ocet jabłkowy od dawien dawna znany jest ze swoich cudownych właściwości leczniczych. Mówi się, że skutecznie wspomaga walkę ze zbędnymi kilogramami, reguluje poziom cukru we krwi i wykazuje działanie przeciwgrzybiczne. Jak jest naprawdę? Czy warto mieć go w swojej kuchni i jak właściwie go stosować, żeby nie przyniósł więcej szkody niż pożytku? Mówimy przecież o occie.
Ocet jabłkowy – jak powstaje?
Ocet jabłkowy produkuje się z rozdrobnionych jabłek. Dodaje się do nich drożdże, które przekształcają cukier w alkohol. Następnie bakterie fermentują alkohol i tak powstaje kwas octowy – w tym wypadku – jabłkowy. Ocet jabłkowy jest lekko mętny i ma żółto-bursztynowy kolor. Ogromną zaletą jest przyjemny, jabłkowy zapach. Smak? Oczywiście kwaśny, intensywny. Pytanie więc, czy aby na pewno nadaje się do picia?
Czytaj też:
Chcesz schudnąć szybko i skutecznie? To możliwe!
Ocet jabłkowy – skład
Jeśli bliżej przyjrzymy się octowi jabłkowemu, zauważymy, że jest on bogatym źródłem substancji odżywczych. W jego składzie znajdziemy m.in.:
-
aminokwasy,
-
potas,
-
sód,
-
krzem,
-
magnez,
-
żelazo,
-
fosfor,
-
witaminy: A, C, B, E,
-
kwasy: octowy, mlekowy i cytrynowy,
-
pektynę.
Na szczególną uwagę zasługuje pektyna, która – choć wymieniona na końcu – jest jednym z głównych składników octu jabłkowego. To właśnie ona odpowiada za regulację procesów trawiennych. Co jeszcze potrafi? Zapobiega miażdżycy i nadciśnieniu, obniża poziom cholesterolu, wzmacnia naczynia krwionośne.
Ocet jabłkowy jest też bogatym źródłem antyoksydantów (np. witamina E), które wykazują działanie antynowotworowe i przeciwstarzeniowe. To właśnie przeciwutleniacze skutecznie walczą z wolnymi rodnikami, które odpowiadają m.in. za procesy starzenia się.
W porównaniu do zwykłego octu, ocet jabłkowy ma nieco wyższą zawartość minerałów i witamin. Ponieważ jest zrobiony z jabłek, zachowuje również swoje naturalne antyoksydanty, polifenole owocowe i niezbędne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takie jak trawienie i metabolizm.
Może się więc wydawać, że ocet jabłkowy powinien obowiązkowo znaleźć się w naszej codziennej diecie. Czy to prawda?
Czytaj też:
Chcesz schudnąć? Jedz to danie jak najczęściej
Ocet jabłkowy – właściwości lecznicze
Na uwagę zasługuje kilka właściwości octu z jabłek:
-
Wykazuje on działanie przeciwzapalne i antybakteryjne dzięki zawartości kwasu octowego. Idealnie nada się więc do sprzątania oraz mycia warzyw i owoców, ponieważ w wyższym (i skutecznym) stężeniu może uszkodzić skórę.
-
Może wspomagać odchudzanie, ponieważ reguluje poziom cukru we krwi. Picie octu jabłkowego przed posiłkiem pełnym węglowodanów może zmniejszyć skoki cukru we krwi, które zwykle występują po jedzeniu. To nie tylko dobre dla utraty wagi – to również dobre dla ogólnego stanu zdrowia.
-
Pomaga rozkładać tłuszcze, a więc sprzyja zachowaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu.
-
Pobudza procesy trawienne, ponieważ zwiększa produkcję soków i enzymów trawiennych.
-
Pektyna nasila uczucie sytości, co pomaga w utracie wagi.
Ocet jabłkowy – jak stosować?
1-2 łyżki octu jabłkowego należy wymieszać w szklance wody i wypić przed posiłkiem (najlepiej na czczo i przed obiadem lub kolacją). Ocet jabłkowy można też dodawać do koktajli i dressingów. Nie wolno pić octu jabłkowego bez rozcieńczenia! Może podrażnić żołądek i uszkodzić szkliwo!
Czytaj też:
Zacznij jeść jedno awokado dziennie i sprawdź, co się stanie