Okazuje się, że wybór między jarmużem a szpinakiem jest subiektywny. Oba te warzywa mają bogate w składniki odżywcze i wszechstronne liście o porównywalnych poziomach przeciwutleniaczy i witamin.
Dlaczego warto jeść jarmuż?
Jarmuż jest zdecydowanie jednym z najzdrowszych i najbardziej odżywczych pokarmów roślinnych. Obfituje w różnego rodzaju dobroczynne związki, które podejrzewane są nawet o właściwości lecznicze. Już niespełna 70 g liści jarmużu zawiera bogactwo witamin A, K i C – ich całkowita ilość w tak niewielkiej porcji przekracza znacząco dzienne zapotrzebowanie! Jarmuż to także cenne źródło witaminy B6, która wspiera pracę układu nerwowego.
Składniki odżywcze w jarmużu:
- Kalorie: 12,2
- Tłuszcz: 0,232 g
- Sód: 9,5 mg
- Węglowodany: 2,19 g
- Cukier: 0,565 g
- Błonnik: 0,9 g
- Białko: 1,07 g
- Wapń: 37,5 mg
- Żelazo: 0,368 mg
- Magnez: 11,8 mg
- Kwas foliowy: 35,2 µg
Dlaczego warto jeść szpinak?
Spożywanie szpinaku może korzystnie wpłynąć na wzrok. Ponadto ta roślina pozwala zmniejszyć stres oksydacyjny, wspiera organizm w ochronie przed nowotworami i obniża ciśnienie krwi. Jest on źródłem witamin A, E i C, roślinnego białka, błonnika oraz soli mineralnych, takich jak fosfor czy magnez.
Składniki odżywcze w szpinaku:
- Kalorie: 6,9
- Tłuszcz: 0,117 g
- Sód: 23,7 mg
- Węglowodany: 1,09 g
- Cukier: 0,126 g
- Błonnik: 0,66 g
- Białko: 0,858 g
- Wapń: 29,7 mg
- Żelazo: 0,813 mg
- Magnez: 23,7 mg
- Kwas foliowy: 58,2 µg
Z czym podawać jarmuż i szpinak?
Pod względem smaku szpinak jest łagodniejszy i bardziej delikatny, co ułatwia jedzenie go na surowo lub po ugotowaniu. Z drugiej strony jarmuż jest twardszy, nieco bardziej gorzki i może wytrzymać dłuższe czasy gotowania. Z powodu tych różnic w konsystencji i smaku jarmuż może lepiej działać w sauté lub gulaszu. Szpinak nie wymaga tyle czasu gotowania i ma tendencję do znacznie szybszego więdnięcia. Mimo to szpinak jest dobrym rozwiązaniem do zielonych koktajli ze względu na łagodniejszy smak i delikatne liście.
Czytaj też:
10 najzdrowszych warzyw, które polecają dietetycyCzytaj też:
5 rodzajów zieleniny, której nie jadamy, a jest bardzo zdrowa