Niedawne badanie przeprowadzone wśród dzieci w wieku od 9 do 18 lat sugeruje, że jedzenie ziemniaków może być skuteczną strategią na poprawę spożycia kluczowych składników odżywczych.
Badania nad dietą młodzieży
Naukowcy zebrali informacje żywieniowe od 16 633 dzieci uczestniczących w badaniu National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES). Następnie oceniali, w jakim stopniu dieta uczestników była zgodna z Wytycznymi żywieniowymi dla Amerykanów na lata 2015-2020. Ponad połowa badanych zgłosiła spożywanie dowolnej formy ziemniaków.
Okazało się, że wraz z ich wzrostem w diecie zwiększało się spożycie ważnych składników odżywczych – w tym błonnika pokarmowego i potasu – średni o 4,7 procent.
„Nasze odkrycia pokazują, że ziemniaki odgrywają ważną rolę w pomaganiu nastolatkom w lepszym spełnianiu zaleceń żywieniowych” – zauważył dr Victor Fulgoni, współautor badania.
Wyniki opublikowano w czasopiśmie Nutrients.
Ziemniaki – drogocenne źródło błonnika, potasu i witaminy C
Wiadomo, że ziemniaki są jednym z warzyw oferujących najwięcej składników odżywczych (obok słodkich ziemniaków i marchwi), w tym potasu, błonnika, białka, witamin C i E, wapnia, żelaza i magnezu. Są jednym z najtańszych źródeł błonnika i jednym z najlepszych źródeł potasu w diecie. Jeden średni ziemniak dostarcza aż 30 proc. zalecanego dziennego spożycia witaminy C. Z tego powodu warto włączyć je do diety – zarówno wśród nastolatków, jak i dorosłych.
Jak zdrowo przygotować ziemniaki?
Najlepszym sposobem na przyrządzenie ziemniaków bez dużej ilości kalorii jest ugotowanie ich w wodzie lub na parze. Pieczenie zwiększy ilość kalorii na gram z powodu utraty wody, podobnie jak ucieranie z masłem lub śmietaną. Najmniej zdrowym sposobem jedzenia ziemniaków jest smażenie, ponieważ chłoną wtedy duże ilości oleju.
Wybierając ziemniaki, unikaj tych lekko zielonych. To oznaka, że były przechowywane w świetle i wytworzyły toksynę, która nadaje im taki kolor. Może ona podrażniać jelita i wywołać objawy ze strony układu pokarmowego. Jeśli to możliwe, trzymaj ziemniaki oddzielnie od innych rodzajów produktów. Zminimalizuje to ich narażenie na gazy etylenowe, które mogą przyspieszyć kiełkowanie lub gnicie.
Czytaj też:
Frytki z batatów – przepis na zdrowszą odmianę popularnej przekąskiCzytaj też:
Woda z kiszonych ogórków, po gotowaniu ziemniaków czy jaj. 6 cennych płynów, które można wykorzystać