Nowe badania sugerują, że słodzone napoje wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wcześniejszej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny, jednak główne zagrożenie niosą w kontekście chorób układu pokarmowego. Aby to sprawdzić, naukowcy z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem wykorzystali dane od prawie 452 tys. osób z 10 krajów europejskich. To ryzyko było większe zwłaszcza wśród tych osób, które piły co najmniej dwie porcje takich napojów dziennie.
Czytaj też:
Sassy Water – rewelacyjny napój na płaski brzuch czy zwykła ściema?
Słodzone napoje a choroby
Nowe badanie łączy sztucznie dosładzane napoje ze znacznymi problemami żołądkowo-jelitowymi i zwiększonym ryzykiem choroby Parkinsona. Naukowcy podkreślają jednak, że potrzeba przeprowadzić więcej badań, aby potwierdzić związek przyczynowy, a nie tylko korelację.
Przed badaniem zapytano ludzi o spożycie dosładzanych napojów, a także o częstość ich spożywania. Eksperci twierdzą, że dalsze badania powinny uwzględnić też kwestie dotyczące regularności tego picia.
Dr Anton Bilchik, profesor chirurgii podkreślił, że nadmierne spożycie cukru jest związane z otyłością, która jest głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów. Zauważył jednak, że istnieją inne powiązania między cukrem a chorobami układu krążenia, które nie są jeszcze dobrze poznane.
„Wszystkie słodkie napoje, niezależnie od źródła [cukru], w ilości przekraczającej cztery porcje dziennie są związane ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i raka” – powiedział Bilchik. Dodał też, że napoje niskokaloryczne, choć zawierają mniej cukru, niosą ze sobą również zwiększone ryzyko tych chorób.
Czytaj też:
Pijesz trzy kawy dziennie? Możesz doświadczyć migreny
Dzienne spożycie cukru
American Heart Association podaje, że mężczyźni powinni spożywać nie więcej niż 9 łyżeczek cukru dziennie, a kobiety – nie więcej niż 6. Jednak wiele popularnych słodzonych napojów w jednej porcji zawiera znacznie więcej cukru, niż te dopuszczalne ilości.
Według Harvard T.H. Chan School of Public Health, 375 ml napoju gazowanego zawiera 10 łyżeczek cukru. Niektóre napoje dostępne w sklepach mogą zawierać nawet 11 czy 12 łyżeczek cukru w porcji. Popularne kawiarnie także nie próżnują w zakresie dodawania ogromnych ilości cukru do napojów. Mokka z białą czekoladą i bitą śmietaną to, poza niewątpliwym doskonałym smakiem także 18 łyżeczek cukru.
Dr Sanjiv Patel, kardiolog z Orange Coast Medical Center w Kalifornii poinformował, że pod względem zdrowotnym nawet najmniejsza ilość cukru nie będzie tą dobrą i korzystną. Specjalista zdaje sobie jednak sprawę, że dla większości ludzi wyeliminowanie cukru nie jest możliwe.
Eksperci podają, że rezygnacja z codziennego spożywania napojów o wysokiej zawartości cukru jest jednym z najprostszych sposobów zapobiegania nadmiernej podaży cukru w diecie. Taka zmiana stylu życia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób takich jak otyłość, cukrzyca, zawał serca i udar.
Dlatego też najlepiej generalnie nie dosładzać.Eksperci zalecają picie wody i innych niesłodzonych napojów, aby uniknąć problemów.