Dieta oparta na roślinach może przynieść też korzyści seniorom. Jak stwierdzono w badaniu, dzięki zmianom w diecie, zarówno mężczyźni jak i kobiety, po osiemdziesiątce mogą wydłużyć sobie życie o 3,5 roku. Co ważne, poprawa jakości diety nie tylko wydłuży czas życia, ale również zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych.
Co należy jeść, a które produkty wyeliminować z diety?
Zoptymalizowana dieta opiera na jedzeniu mniejszej ilości czerwonego mięsa i wędlin oraz zwiększeniu ilości owoców i warzyw, w tym roślin strączkowych, zwłaszcza fasoli, grochu i soczewicy, a także produktów pełnoziarnistych i orzechów włoskich, pistacji i orzechów pekan. Zastąpienie czerwonego i przetworzonego mięsa chudym drobiem, rybami i białkami roślinnymi jest jednym ze sposobów na szybką poprawę zdrowia, twierdzą eksperci.
Naukowcy: należy zmniejszyć ilość czerwonego i przetworzonego mięsa w diecie
Spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa i wędlin, takich jak bekon, kiełbasa i konserwowane wędliny stanowi zagrożenie dla zdrowia, powoduje raka jelita grubego i chorobę niedokrwienną serca.
"Przetworzone mięso może powodować raka jelita grubego. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje je jako rakotwórcze od 2015 roku" – powiedział CNN Tim Key, członek Naukowego Komitetu Doradczego ds. Żywienia Brytyjskiego Departamentu Zdrowia z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Na czym opierają się badania?
Do stworzenia modelu zależności między odżywianiem a długością życia, prowadzący badania naukowcy z Norwegii wykorzystali dane z Global Burden of Disease, pochodzące z monitorowania wybranych grup ludzi z 204 krajów na świecie. W badaniach brane były pod uwagę przyczyny śmierci, choroby, urazy.
Założenia diety, opartej na większej ilości warzyw i owoców, którymi należy zastąpić czerwone mięso, nie wydają się odkrywcze. Najbliższe są założeniom diety śródziemnomorskiej. Okazuje się jednak, że niewiele osób, spoza basenu Morza Śródziemnego dietę tę stosuje.
Kto stosuje zdrową dietę, a kto nie?
Jak wynika z badań, największy problem ze stosowaniem zdrowej diety mają Amerykanie. Tylko 12 proc. dorosłych Amerykanów spożywa zalecaną przez dietetyków ilość owoców i warzyw dziennie, w tym rośliny strączkowe. Aż 95 proc. nie zrezygnowała z białego, przetworzonego pieczywa na rzecz produktów z pełnego przemiału, bogatych w błonnik i składniki odżywcze. Tylko połowa z badanych zadeklarowała spożywanie 5 gramów zalecanych każdego dnia orzechów i nasion. A należy pamiętać, że orzechy, nasiona, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste zawierają również zdrowe tłuszcze, witaminy, minerały i antyoksydacyjne "fitochemikalia", które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych.
Jak zacząć zdrowo się odżywiać? Prostym sposobem jest rozpoczęcie diety od przygotowania chociaż jednego posiłku tygodniowo na bazie fasoli, produktów pełnoziarnistych i warzyw, używając ziół i przypraw, który zastąpi mięsne danie.
Czytaj też:
Najstarsza osoba na świecie obchodziła kolejne urodziny. Już zapowiada bicie rekordu