Korzeń maca, choć znany jest od bardzo dawna, w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników zdrowego odżywiania i wielbicieli „superfoods”. Wystarczy wpisać hasztag #macapowder na Instagramie, by znaleźć prawie 50 000 postów, z których większość zawiera kolorowe koktajle, spienioną kawę, miski z płatkami owsianymi i zdrowe wypieki. Korzeń maca można też znaleźć pod hasztagami: #korzenmaca (profile prowadzone w języku polskim) czy też #macapowderbenefits. Zdjęcia i przepisy, które można znaleźć w sieci, zachęcają, by sięgnąć po ten popularny suplement diety. Zanim jednak pobiegniemy do sklepu ze zdrową żywnością, warto dowiedzieć się, czym właściwie jest korzeń maca i jaki ma wpływ na zdrowie.
Korzeń maca – co to jest?
Proszek o nazwie „korzeń maca” pochodzi z korzeni peruwiańskiej rośliny zwanej Macą. Roślina jest w tej samej rodzinie co rzodkiewka i przypomina rzepę. Aby powstał proszek, korzenie są mielone i suszone. Maca występuje w jednym z trzech kolorów: czarny, czerwony lub żółty. Ostatni jest zdecydowanie najpopularniejszy. Smak określany jest jako „ziemisty”, choć zwolennicy mówią, że jest raczej „orzechowy”.
Korzeń maca – właściwości prozdrowotne
Korzeń maca jest zachwalany głównie z dwóch powodów – ponieważ podnosi poziom energii, ale także wyjątkowo korzystnie wpływa na libido. I tu właściwie można poprzestać, ponieważ już te właściwości większość z nas zachęcą do suplementacji. To jednak nie wszystkie cechy tej niezwykłej rośliny, docenionej przez Inków.
Korzeń maca jest bardzo pożywny. Zawiera witaminę C (zwiększającą odporność), miedź (niezbędną do produkcji czerwonych krwinek), potas (dla zdrowia serca) i żelazo (aby przenosić tlen w organizmie). Znajdziemy w nim również witaminę B6, która ma bardzo istotny wpływ na nasze zdrowie.
Oto kilka najciekawszych funkcji witaminy B6:
-
pomaga zachować nieskazitelną skórę i opóźnia procesy starzenia się,
-
odgrywa kluczową rolę w usuwaniu niepożądanych substancji chemicznych z organizmu,
-
poprawia stan naczyń krwionośnych,
-
ma pozytywny wpływ na produkcję „dobrych hormonów”, takich jak serotonina,
-
poprawia samopoczucie i koncentrację,
-
zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji,
-
jest niezbędna do wytworzenia hemoglobiny we krwi, a to oznacza, że zapobiega anemii,
-
zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej,
- łagodzi stany zapalne.
Nic dziwnego, że korzeń maca dodaje energii i pozytywnie wpływa na życie seksualne. Niedobór witaminy B6 ma negatywny wpływ na jedno i drugie. Potrzebnych jest jednak jeszcze wiele badań, by móc w pełni określić właściwości tej rośliny.