Sól nie tylko dodaje smaku, ale także konserwuje żywność, co tłumaczy dodawanie jej do większości produktów spożywczych. Niestety powoduje to, że nieświadomie sięgamy po duże ilości soli – zjadamy jej zdecydowanie więcej niż powinniśmy. Bo sól, dodawana do żywności, to jedno. Sami przecież też chętnie dosalamy niektóre dania i nie wyobrażamy sobie, jak można zjeść surowego pomidora czy jajko na twardo bez soli.
Jednym z podstawowych objawów nadmiaru soli w diecie jest nadciśnienie tętnicze. To poważna choroba, której nie wolno bagatelizować, ponieważ powoduje wiele, poważnych problemów ze zdrowiem, np. zwiększa ryzyko udaru, zawału serca, niewydolności nerek. To jednak nie jedyny objaw, który powinien wzbudzić naszą czujność. Nadciśnienie jest bowiem dzisiaj tak popularne, że wiele osób je bagatelizuje, to błąd. Kluczowe może się więc okazać śledzenie innych objawów spożywania zbyt dużej ilości soli.
Potrawy zaczynają smakować nijako
Niektórzy ludzie, spożywający bardzo dużo soli, praktycznie przestają odczuwać smak potraw, jeśli ta nie jest solidnie posolona. Są tak przyzwyczajeni do słonego smaku, że ich kubki smakowe nie rejestrują praktycznie innych smaków. Co gorsza, potrzebują oni coraz więcej i więcej soli.
Niewyjaśnione bóle głowy
Jeśli od czasu do czasu doświadczasz bólów głowy bez wyraźnych wyzwalaczy (np. niewyspanie, alkohol, stres), spróbuj zaobserwować, czy występują one po spożyciu posiłku o stosunkowo dużej zawartości soli. Dzieje się tak, ponieważ nadmiar soli może spowodować rozszerzenie naczyń krwionośnych, bo prowadzi do bolesnego bólu głowy.
Woda zatrzymuje się w organizmie
Nadmiar soli w codziennej diecie sprzyja powstawaniu obrzęków i opuchlizny. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie zaczyna zatrzymywać się woda. Ten efekt zatrzymywania płynów może powodować wzdęcia lub wyjaśnić, dlaczego oczy lub palce stały się podpuchnięte. Takie objawy są również bardziej prawdopodobne w średnim wieku.
Częste oddawanie moczu
Spożywanie zbyt dużej ilości soli może powodować nadmierne oddawanie moczu. W szczególności, w przypadku osób starszych może to powodować przerywany sen, zmęczenie i drażliwość. Oczywiście, częste oddawanie moczu w nocy może świadczyć także o chorobie nerek, zapaleniu pęcherza czy przeroście gruczołu krokowego.
Czytaj też:
Suplementy diety pomocne w zapobieganiu nowotworom