Hummus to po prostu pasta zrobiona z gotowanej ciecierzycy z obowiązkowym dodatkiem tahiny, czyli pasty sezamowej. Ten bliskowschodni przysmak jest dziecinnie prosty do zrobienia. – Wykorzystajcie gotową już cieciorkę ze słoika lub puszki, wtedy zrobienie hummusu zajmie dosłownie chwilę – mówi Leszek Wodnicki. On sam woli cieciorkę ze słoika. – Wtedy widzę, czy ziarna są ładne – tłumaczy.
Nie wylewaj wody po cieciorce
Leszek Wodnicki zwraca uwagę, że wiele osób popełnia błąd, wylewając wodę po cieciorce (to tak zwana aquafaba). – To ten składnik sprawia, że nasz hummus będzie bardzo kremowy. Nie podaję dokładnej ilości w przepisie, tu każdy sam musi zdecydować ile wody wykorzystać, aby jego hummus miał dobrą konsystencję. Trzeba uważać jedynie, aby nie wyszedł za rzadki – radzi kucharz.
Jak zrobić hummus idealny?
– Idealny, czyli kremowy, delikatny, z niewielką ilością czosnku, aby jednak on nie zdominował nam smaku. Podobny hummus robiła znajoma Libanka, która prowadziła u mnie warsztaty kulinarne. Doprawiamy solą, pieprzem, ja dodałem też odrobinę kuminu, konieczny jest sok z cytryny. Mogę też podpowiedzieć, że w sklepach warto szukać mieszanki przypraw libańskich, one również nadają się do hummusu – mówi Wodnicki.
Gotowy hummus należy polać oliwą i posypać natką pietruszki. – Ja lubię zawsze mieć taki hummus pod ręką. Pasuje dosłownie do każdego pieczywa, nawet polskie podpłomyki byłyby tu idealne. Inaczej smakuje hummus z ciabattą, inaczej będzie smakował z chlebkiem arabskim. To danie, które może stać w lodówce, wystarczy wyciągnąć, zjeść na śniadanie albo na lunch, a nawet podać gościom z dobrym pieczywem. Te sklepowe mogą się schować przy domowym hummusie – zachęca Leszek Wodnicki.
Przepis: Hummus idealny
Pasta z ciecierzycy.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Bliskowschodnia
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- słoik ciecierzycy 540 g (waga ciecierzycy po odsączeniu 400 g)
- 2 łyżki tahiny
- 1 ząbek czosnku
- sok z 1 cytryny
- kilka gałązek natki pietruszki
- sól, pieprz i kumin do smaku
- oliwa z oliwek do polania
Sposób przygotowania
- Odsącz ciecierzycę
- Zmiksuj składniki
- Zaserwuj danie
Leszek Wodnicki to półfinalista drugiej edycji polskiego programu MasterChef. „Oddał fartucha” dopiero w 11 odcinku. Jak sam przyznaje, gotowanie to jego życie i prawdziwa pasja. Jedzenie to nie tylko zaspokajanie głodu, ale również spotkania ze znajomymi, dyskusje, próbowanie nowych smaków. W gotowaniu lubi kreatywność, poszukuje nowych kulinarnych wyzwań. Kuchnia w jego wykonaniu nawiązuje do najlepszych tradycji kuchni śródziemnomorskiej oraz nowoczesnej kuchni europejskiej. Otwierając 8 lat temu swoją szkołę gotowania „Kulinarne Atelier”, spełnił swoje największe marzenie. W plebiscycie Mistrzowie Smaku w 2022 roku zdobył tytuł Kucharza Roku w województwie zachodniopomorskim. Jego autorskie przepisy pojawiają się cyklicznie (w każdy weekend) na wprost.pl.
Czytaj też:
Zrób taką sałatkę na przyjęcie, a wszyscy będą prosić o przepis! Sałatka tabbouleh to hit lataCzytaj też:
Wystarczy kilka składników i 30 minut. Jak zrobić hiszpańskie krewetki pili pili?